V Nové Bělé se v březnu začne stavět nová sportovní hala

19/2 2020

Na začátku března začnou v Nové Bělé budovat novou multifunkční sportovní halu. Hotova by měla být do konce listopadu letošního roku. Přispěje na ni Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které pokryje polovinu nákladů.

V Nové Bělé se v březnu začne stavět nová sportovní hala

Vizualizace vzhledu nové sportovní haly. Zdroj: MMO.

Celkové náklady na její realizaci jsou 49,5 milionu korun.
Halu, ve které bude možné hrát na profesionální úrovni basketbal, badminton, volejbal a stolní tenis, rekreačně tenis, házenou, florbal, futsal a další sporty, bude stavět vítěz veřejné zakázky, společnost Bystroň Group, podle dokumentace společnosti Chválek Ateliér. Její součástí bude spolu s univerzálním hřištěm také hlediště, skladové prostory, klubovna a sociální zázemí. Městský obvod Nová Bělá na ni přispěje 20 miliony korun, Ostrava zajistí předfinancování dotace a přidá ze svého rozpočtu zhruba 4 miliony a dotace z ministerstva bude kolem 26 milionů korun. Městský obvod Nová Bělá financoval nad rámec nákladů na výstavbu haly také projektovou dokumentaci za 2,1 milionu korun.
„Město postupně buduje sportovní infrastrukturu tak, aby se dobré podmínky pro rozvoj sportu, sportovních klubů a spolků vytvořily ve všech obvodech. V lokalitě jižního okraje Ostravy se spádovou oblastí o 100 tisících obyvatel, do které patří Výškovice, Nová Bělá, Stará Bělá, Hrabová a Proskovice, v současnosti není žádné odpovídající sportovní zařízení a místní sportovní kluby nemají v zimě kde trénovat. Proto jsme se rozhodli v úzké spolupráci s vedením městského obvodu postavit halu právě zde. V Nové Bělé je navíc příhodné místo přímo u zastávky městské hromadné dopravy, halu tak budou moci pohodlně využívat i obyvatelé z blízkého okolí," řekla náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

V nové hale bude univerzální hřiště o rozměrech 30 x 18 metrů, malé hlediště s kapacitou 50 až 100 diváků, skladové prostory, klubovna a sociální zázemí se čtyřmi šatnami. Součástí areálu bude nové parkoviště s 23 místy. V Nové Bělé už na sportoviště netrpělivě čekají, protože tam zatím nedisponují žádnými krytými prostorami pro tréninky, natož pro pořádání sportovních turnajů, nemají ani sál.

„V Nové Bělé máme výborný oddíl stolního tenisu, který už ale letos nemůže v domácím prostředí hrát mistrovské zápasy, protože naše tělocvična nesplňuje potřebné parametry. Stejný problém tíží i naše aktivní sokoly. Jakmile se, většinou v říjnu, zavře venkovní sokolské hřiště, není v Nové Bělé půl roku kde sportovat. Od nové haly si slibujeme oživení sportovní činnosti, zvýšení počtu členů ve stávajících sportovních spolcích a možná i vznik nových klubů," uvedl starosta Nové Bělé Lumír Bahr.

Městský obvod provedl průzkum možností využití sportovní haly v Nové Bělé. Zájem o využívání prostor ke sportování a tréninkům projevili, v rozsahu až 15 hodin týdně, basketbalisté TJ Sokol Nová Bělá, stolní tenisté TJ Sokol Nová Bělá, fotbalisté z FK Stará Bělá a Volejbalový spolek Ostrava. Až o osm hodin týdně mají zájem házenkáři SSK Vítkovice, tenisté TJ Sokol Nová Bělá, Okinawa karate – Ostrava, Junák – Český skaut Stará Bělá a florbalový klub z Paskova.

V dopoledních hodinách v hale budou sportovat děti z místní mateřské a základní školy, odpoledne děti z družiny, protože školní tělocvična ze sedmdesátých let minulého století už nevyhovuje svými parametry pro mnohé sporty a nedostačuje kapacitně i vybavením. Zejména večerní volné časy budou určeny k rekreačnímu sportování pro širokou veřejnost.

Velikost halového prostoru umožňuje hrát vybrané sporty na profesionální úrovni – basketbal (národní federace), badminton, volejbal a stolní tenis. Dále je hala vhodná pro rekreační hru tenisu, házené, florbalu, futsalu a případně dalších sportů.