Unikátní vzdělávací program Para tour putuje opět po ostravských školách

22/9 2023

Někdo se handicapovaných lidí bojí, někdo je raději přehlíží, někdo jim chce často až přehnaně pomáhat a omezuje tak jejich samostatnost. Projekt Para tour Českého para hokeje právě proto představuje už čtvrtým rokem dětem z ostravských škol život s handicapem. Jaký opravdu je?

Unikátní vzdělávací program Para tour putuje opět po ostravských školách

V rámci projektu se děti mohou například vžít do handicapovaných sportovců. Foto: Jiří Zerzoň

Děti se interaktivní formou seznámí s tím, co vše mohou lidé se zdravotním znevýhodněním dělat, jak mohou sportovat či jak fungují v běžném životě. Ostrava nyní tento projekt podpořila a Para tour tak zamíří do 20 ostravských základních a středních škol k bezmála 1200 žákům.

V průběhu programu si mohou děti samy vyzkoušet sport s handicapem. Nejčastěji reagují na obtížné situace, chtějí si vyzkoušet simulaci zrakového handicapu a pohybu s tímto postižením, ale i další nesnadné aktivity.  Díky vlastní zkušenosti dětí také vzniká bezprostřednější vztah k handicapovaným lidem, učí se vzájemné toleranci odlišností a pochopení života handicapovaného, stejně tak důležitosti zdraví a zdravého pohybu. Program však může ukázat i cestu handicapovaným kamarádům dětí, které se jej účastní, a jeho prostřednictvím jsou nalézány také nové talenty pro paralympijské sporty,“ vysvětlila Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora.

V Ostravě projekt Para tour představil Český para hokej v roce 2019 během konání Mistrovství světa v para hokeji. Program už absolvovaly tisíce dětí nejen z Ostravy a Moravskoslezského kraje, ale také napříč celou republikou. Para tour přiváží do škol kompletní sportovní vybavení, zkušené animátory i známé paralympijské sportovce. „Děti jsou neskutečně bezprostřední. Ptají se mě na běžné věci, jak vařím, cestuju, ale zjišťují i to, jak jsem posiloval, sportoval,“ řekl k Para tour bývalý parahokejista a parakulturista Daniel Minster, který o svém životě vyprávěl tentokrát dětem ze Základní a mateřské školy Volgogradská 6B. Díky Para tour děti zjistí, že také handicapovaní si mohou plnit své sny, sportovat, reprezentovat svou vlast na nejprestižnějších sportovních kláních světa, tak jako tomu bylo v případě Daniela Minstra.

V rámci Para tour si děti mohou vyzkoušet například parabasketbal, inline verzi parahokeje a střelbu na branku nebo nejrůznější interaktivní pomůcky pro zrakově znevýhodněné. A prozkoumají tak vlastní školu z naprosto neprobádané stránky se zakrytýma očima, kdy se musejí spolehnout výhradně na navigaci svých spolužáků a hmatovou orientaci. „Smyslem Para tour je bourat ty naše bariéry. Nejsou handicapovaní a zdraví, žijeme a fungujeme všichni spolu, máme sny, rodiny, touhy a přání, všichni úplně stejné a formou zábavy i debaty to děti díky Para tour zjistí,“ řekl k úspěšnému programu, který podpořila Ostrava šéf Českého para hokeje Jiří Šindler. „Dalším rozměrem této akce je také fakt, že i zdravé děti mohou mít handicapovaného kamaráda, známého nebo spolužáka a mohou ho tak inspirovat k tomu, aby začal sportovat a třeba si rovnou vyzkoušet parahokej v rámci našich Rozvojových kempů parahokeje, které také v Ostravě pravidelně pořádáme,“ dodal Šindler.