Ulice a náměstí v zajetí folkloru

18/8 2015

Osmnáctý ročník mezinárodního festivalu městských folklorních souborů uvedlo 17. srpna přijetí organizátorů a zástupců zúčastněných souborů v Nové radnici. Milé hosty přivítal a festival oficiálně zahájil náměstek primátora města Ostravy Radim Babinec.

Ulice a náměstí v zajetí folkloru

Tanečníci souboru Saacbé z Mexika předvedli v radnici něco ze svého umění. Foto: J. Urban

Ředitelka festivalu Kateřina Macečková v úvodu připomněla historii akce, zmínila se o její organizaci, pořadatelích z o. s. Folklor bez hranic Ostrava a souboru Hlubina, představila jednotlivé soubory. Nezapomněla ocenit spolupráci s Janáčkovou konzervatoří, Lidovou konzervatoří, Komorní scénou Aréna, Ostravskými výstavami, vyzvedla také finanční podporu statutárního města Ostravy, obvodů Moravská Ostrava a Přívoz, Mariánské Hory a Hulváky, Jih, Poruba a dalších subjektů.

Náměstek primátora Radim Babinec zdůraznil, že Folklor bez hranic patří mezi nejvýznamnější akce ostravského kulturního léta. Jeho předností je bezprostřední kontakt s občany v ulicích, na náměstích, v centru města i obvodech, ale také se seniory v pečovatelských zařízeních, lázeňskými hosty v nedalekých Klimkovicích.

Zástupci jednotlivých domácích a zahraničních souborů předali představiteli vedení města upomínkové předměty připomínající jejich zemi a kulturu. Mexičtí tanečníci ze souboru Saacbé z města Fuego Nuevo navíc předvedli ukázku latinskoamerického folkloru.

Festival Folklor bez hranic potrvá v Ostravě do 21. srpna, nabídne vystoupení třinácti souborů z Česka, Polska, Maďarska, Indonésie, Gruzie a Mexika. Folklorní přehlídka vyvrcholí v pátek 21. srpna od 18 hodin závěrečným koncertem na Slezskoostravském hradě. Informace o programu najdete na stránkách www.folklorbezhranic.cz.