Ukončení možnosti překladů dokumentů pro tzv. nostrifikaci

8/8 2022

Po oslabení uprchlické vlny a stabilizaci situace v posledních týdnech ukončí město Ostrava od poloviny srpna bezplatnou službu zajišťování úředně ověřeného překladu dokumentů týkajících se vzdělání ukrajinských uprchlíků k využití v následném procesu tzv. nostrifikace (uznání dokladů o dosaženém vzdělání v zahraničí).

Ukončení možnosti překladů dokumentů pro tzv. nostrifikaci

Ilustrační foto MMO.

Tato forma pomoci nebyla zdaleka samozřejmá ve všech městech regionu. Ostrava nabídla zmiňovanou službu překladů zdarma běžencům, kteří projevili úmysl dále žít a pracovat ve městě. Od dubna tak město zprostředkovalo překlady 2 300 stran textu pro téměř tři stovky uprchlíků. Náklady vynaložené městem na překladatele zatím dosáhly 1,1 milion korun. Město i tímto způsobem pomohlo v první fázi při příchodu značného počtu uprchlíků v rychlejší cestě k nalezení zaměstnání. Kromě popsané služby však Ostrava od prvních dnů invaze zajistila celé spektrum humanitárních kroků.