Udělování čestného občanství a Ceny města Ostravy
Na svém zasedání 2. listopadu udělovali zastupitelé města významným ostravským osobnostem Cenu města Ostravy a Čestné občanství města Ostravy. Ocenění jim předal v průběhu zasedání zastupitelstva primátor města Petr Kajnar.
K foto: Primátor Petr Kajnar předává tituly čestných občanů města
Cena města Ostravy byla udělena in memoriam gen. Vilému Stanovskému, a to za zásluhy o Československou republiku, příkladnou odvahu a mimořádné hrdinství. Gen. Vilém Stanovský, rodák z Ostravy, se jako dobrovolník účastnil bojů první roty čs. vojska NAZDAR a jako úspěšný stíhač ukončil válku s rytířským řádem Čestné legie. Za okupace organizoval odbojovou skupinu Obrana národa, za což byl vězněn a deportován do koncentračního tábora v Dachau. Po válce velel letecké brigádě v Praze. Po roce 1948 byl za svůj nekompromisní přístup k nástupu komunismu pronásledován StB, vězněn a mučen. Rehabilitován byl až v roce 1972, dva měsíce poté zemřel. Kromě mnoha vysokých vyznamenání ve Francii a od České republiky mu v roce 2000 udělil prezident Václav Havel řád Bílého lva in memoriam.
Čestné občanství města Ostravy bylo uděleno doc. MUDr. Jaroslavu Šimíčkovi, CSc jako zvláštní projev uznání za celoživotní mimořádné úspěchy a přínos městu Ostrava při jeho rozvoji. Doc. MUDr. Jaroslav Šimíček, uznávaný český kardiolog, vysokoškolský pedagog, vědec a celoživotní propagátor běhu pro zdraví letos oslavil jubileum 80 let. První děkan Zdravotně sociální fakulty, dnešní lékařské fakulty Ostravské univerzity, žije a pracuje v Ostravě od roku 1958, zaměřuje se především na nemoci srdce a cév. Od roku 1963 působil jako kardiolog v krajské nemocnici a poté jako primář interního oddělení v Městské nemocnici v Ostravě. V pol. 60. let založil v Ostravě první spiroergometrickou laboratoř v ČR, v roce 1968 se stal průkopníkem implantací kardiostimulátorů v Ostravě. Ostravské centrum se pod jeho vedením stalo jedním z nejlepších v ČR. Doc. Šimíček je členem řady odborných vědeckých společností, přednáší a publikuje v tuzemsku i zahraničí. Je dosud činný ve zdravotnictví i na vysoké škole.
Čestné občanství města Ostravy bylo dále uděleno prof. Ing. Tomáši Čermákovi, CSc za mimořádný přínos a dosažení významných úspěchů ve vědecké činnosti se vztahem k městu Ostrava při jeho rozvoji. Prof. Ing. Tomáš Čermák byl prvním polistopadovým rektorem VŠB, ve funkci působil 14 let. Pod jeho vedením prošla VŠB TU nejzásadnějšími změnami ve svém vývoji, transformovala se na vysokou školu polytechnického a ekonomického charakteru. Podílel se velkou měrou na vybudování Elektrotechnické fakulty, na zakládání nových oborů, výzkumných pracovišť a navazování zahraničních kontaktů. Prof. Čermák je činný v pedagogické a vědecko-výzkumné činnosti v oboru Silnoproudá elektrotechnika. Publikoval řadu odborných script, publikací, expertíz, patentů a odborných zpráv, je členem akademických institucí a členem orgánů několika průmyslových podniků v Ostravě. Žije a pracuje v Ostravě, nyní jako ředitel vysokoškolského ústavu Centra ENET.
Zastupitelstvo města zároveň rozhodlo o odejmutí in memoriam Čestného občanství města Ostravy Lvu Zacharoviči Mechlisovi z důvodu poškozování dobrého jména města Ostravy a znevážení titulu Čestný občan města Ostravy. Ocenění mu bylo uděleno poválečným orgánem Národního výboru v roce 1945 jako členu štábu generála A. I. Jeremenka. Mechlis je však znám především jako blízký spolupracovník Stalina, který nechal popravit stovky lidí a další poslal do gulagů.