Tip na víkend - návštěvou házenkářského zápasu pomůžete Ukrajincům

11/3 2022

Netradiční formu pomoci Ukrajině zvolil házenkářský oddíl Sokola Poruba. Kromě toho, že porubští házenkáři přijali čtyři hráčky z Ukrajiny, jimž poskytli zázemí, chystají se také pomoci rodině jejich trenéra, který na frontě bojuje za svobodu své země.

Tip na víkend - návštěvou házenkářského zápasu pomůžete Ukrajincům

Tea, Olga, Táňa a Mája - čtyři mladé házenkářky, do jejichž osudů zasáhla ruská invaze na Ukrajinu. V házenkářských kláních dívky hájily barvy Užhorodu. Není bez zajímavosti, že jde o město, které bylo za první republiky administrativním centrem Země Podkarpatoruské, součásti tehdejšího Československa. Házenkářské kvarteto přijelo do Ostravy evakuačním vlakem, přičemž se mu dostalo rychlého přijetí právě od porubských sokolů.

Ukrajinská děvčata se už zúčastnila tréninku porubského A týmu. Kromě jiného se učí česky a poznávají nové prostředí.

„Díky našim známým a přátelům jsme prozatím zajistili děvčatům ubytování hotelového typu a stravu, ale pouze dočasně. Hledáme další možnosti, kde bychom čtyři holky mohli ubytovat na delší dobu, nejlépe do bytu. Pokud by někdo měl k dispozici volný, relativně zařízený byt, moc by nám to pomohlo. Máme už pro holky vyhlídky na brigády, ale vše je na delší řešení, vzhledem ke složitější legislativě. Zatím se seznamují s městem, chodem oddílu a celého Sokola, učí se česky, pomáhají s tréninky mládeže a pomohou také při sportování malých ukrajinských dětí u nás na sokolovně. Zapojili jsme se do výzvy města pro sportovní oddíly a spolky ohledně aktivit pro uprchlíky. Budeme tedy rádi za jakoukoli formu příspěvků či pomoci, ať už materiální nebo finanční na zřízený transparentní účet 2701902831/2010", uvedl předseda oddílu Jan Zezulčík.

Peníze z účtu poslouží také trenérovi ukrajinských hráček Borysovi Petrovskému a jeho rodině. Sám kouč uposlechl mobilizační vyhlášku a momentálně v se řadách ukrajinských sil účastní frontových bojů.

Pokud chcete také pomoci, můžete spojit příjemné s užitečným. Už v sobotu 12. 3. se házenkářky DHC Sokol Poruba utkají ve Sportovní hale Sareza se soupeřkami z týmu Házená Kynžvart. Zápas začíná v 18.00. Vstupné je dobrovolné a výtěžek z něj poputuje na výše uvedený transparentní účet. Užijete si sobotní večer a zároveň podpoříte dobrou věc.

Více ZDE

Jedním z partnerů Sokola Poruba je rovněž statutární město Ostrava.