Tajemství zapomenutého hřbitova

15/7 2014

Vůbec poprvé představí výsledky ročního archeologického a antropologického výzkumu v centru Moravské Ostravy výstava Příběh zapomenutého hřbitova, přístupná od středy 16. července v Ostravském muzeu. U příležitosti expozice, na níž spolupracoval také Archiv města Ostravy, vychází barevná publikace. Výstava potrvá do 7. září.

Tajemství zapomenutého hřbitova

Kaple sv. Lukáše, která stávala u „zapomenutého hřbitova“ v Moravské Ostravě. Foto: archiv

Prezentovaná obrazová dokumentace, dobové fotografie, modely, archeologické nálezy a textové panely zprostředkovávají hlavní témata výstavy: historii starého ostravského hřbitova a kaple sv. Lukáše na „Zámčisku“ a pohřbívání našich předků.

„V Ostravě původně existovala jenom jedna nekropole a ta se rozprostírala okolo kostela sv. Václava. Do 19. století byly později provozovány ještě další dva hřbitovy, ale ani jeden z nich nepřečkal do 20. století. Jedním z nich byla i nekropole na „Zámčisku“, založená v roce 1585 v době morové epidemie. Později, v roce 1728, zde vystavěli kapli sv. Lukáše. Podle historických dokladů bylo na hřbitově v letech 1723 až 1843 pohřbeno 7442 osob,“ uvedl k expozici její autor, archeolog Zbyněk Moravec.

Zaniklý hřbitov se nacházel téměř u Masarykova náměstí, na části dnešní Puchmajerovy ulice. V roce 2007 byl prostor nekropole částečně odkryt při výkopech pro kanalizaci a následně byl proveden archeologický výzkum. K nejzajímavějším vystaveným objektům patří podle Moravce rekonstrukce hrobů, model kaple a hřbitova nebo kresebná rekonstrukce mužského a ženského obličeje podle dochovaných lebek.

„Za úspěch našeho ročního antropologického a historického bádání považuji také to, že se nám podařilo vrátit jméno dosud anonymním ženským kosterním ostatkům,“ dodává archeolog.