Svatováclavský hudební festival zahájil předprodej vstupenek

24/4 2019

Ředitel Svatováclavského hudebního festivalu Igor Františák představil program letošního 16. ročníku a oznámil, že byl spuštěn předprodej vstupenek.

Svatováclavský hudební festival zahájil předprodej vstupenek

Koncerty Svatováclavského hudebního festivalu se odehrávají v kostelích a nabízejí tak divákům jedinečnou atmosféru. Foto: SHF

Svatováclavský hudební festival (SHF) se letos koná již pošestnácté, a to v termínu 3. až 28. září. „Město Ostrava podporuje tento festival od jeho vzniku v roce 2004. V současné době jsme festival podpořili víceletou dotací na roky 2017 až 2020 celkovou částkou 14 milionů korun, což znamená tři miliony korun ročně,“ uvedl náměstek primátora Radim Babinec.

„Od začátku festivalu jsme uspořádali 845 koncertů, velkou část v Ostravě, a to hudebních výletů, které se konají na jaře. Festivalové koncerty pořádáme v sakrálních prostorech, nejen ve velkých chrámech, ale i v menších kostelích,“ zdůraznil ředitel festivalu Igor Františák. SHF je největším mezinárodním festivalem duchovní a tzv. staré hudby v České republice. Tradičně více než 30 koncerty oslavuje svátek sv. Václava.

SHF letos nabídne čtyři projekty v ostravských chrámech, na kterých vystoupí renomovaný rezidenční soubor SHF Český filharmonický sbor Brno: festival bude zahájen oratoriem Roberta Schumanna Ráj a Peri v mezinárodním sólistickém obsazení a Filharmonií Brno pod taktovkou německého dirigenta Rolanda Kluttiga. První festivalový týden zakončí program Vůně nesmrtelné Francie sestavený z děl Faurého a Poulenca, kdy vystoupí PKF – Prague Philharmonia s šarmantním francouzským dirigentem Philippem Bernoldem a sólisty Kateřinou Kněžíkovou a Jakubem Kettnerem. Následující víkend (14. 9. 2019) zazní Te deum Otto Nicolaie s předními českými sólisty a Moravskou filharmonií Olomouc. Festival vyvrcholí Závěrečným koncertem věnovaným 30 letům svobody. V Katedrále Božského Spasitele zazní program z děl Suka, Kabeláče a Dvořáka Svatý Václave nastudovaný Janáčkovou filharmonií Ostrava. Hlavním zahraničním hostem SHF se stane Poznaňská filharmonie s dirigentem Łukaszem Borowiczem s předními polskými sólisty a Sborem Opery a Filharmonie Podleské, kteří vytvoří pátý rozsáhlý projekt SHF se svým programem Litevská mytologie.  

Festivalovou řadu tzv. staré hudby bude reprezentovat český rezidenční soubor SHF Collegium 1704 s Václavem Luksem, který uvede novodobou premiéru mše Jana Dismase Zelenky či Koncert vděčnosti za svobodu.

Komorní řadu obohatí světové talenty mladé generace – BBC umělci Z.E.N. Trio (Esther Yoo, Narek Hakhnazaryan, Zhang Zuo), maďarský žesťový soubor In Medias Brass či laureáti Gramophone Awards Pavel Haas Quartet. Vystoupí také Škampovo kvarteto, které zde oslaví 30 let svého působení, či pianista Martin Kasík ve svém sólovém recitálu.

Do netradičních festivalových projektů patří barokní opera s loutkami Calisto inscenované Buchtami a loutkami. Zazní také duchovní hudba 20. století skladatelů Pärta a Emmerta s Ensemble Opera Diversa a slovenskými interprety Milanem a Markem Paľou. SHF vždy přináší i jeden crossoverový projekt, nyní se opírá o písně Ježka, Voskovce a Wericha interpretované Ondřejem Rumlem, Matej Benko Quintetem a Jihočeskou filharmonií.

Tradiční doprovodný program festivalu (filmy, workshopy, besedy) je letos rozšířen
o festivalové preview – promítání artových či dokumentárních filmů s muzikologickými úvody (Minikino, 13.–15. 5. 2019) a hudebně-edukační workshopy pro děti Hudba ve zvířeti – zvíře v hudbě (ZŠ a ZUŠ Moravskoslezského kraje, 24.–27. 6. 2019).

Předprodej vstupenek na SHF byl zahájen 24. dubna 2019.  Kompletní program je zveřejněn na stránkách www.shf.cz. Novinkami letošního ročníku je možnost vytvoření Vlastního abonomá 5 koncertů (4+1 zdarma), Seniorská sleva 60+ na ostravské koncerty s prodejem vstupenek na číslovaná místa. Výše vstupného se pohybuje v rozmezí 50 až 700 Kč.