Strategický plán může být i vaším dílem

3/2 2016

Otevřenost vůči občanům Ostravy bude jedním z hlavních principů při sestavování strategického plánu rozvoje města na léta 2016 až 2023. „Tvoříme plán pro lidi, proto by měli být přirozenou součástí jeho přípravy,“ vysvětlil primátor Tomáš Macura s tím, že první výzva má už konkrétní tvar: Je jí žádost o vyplnění dotazníku na adrese www.fajnova.cz/dotaznik.

Strategický plán může být i vaším dílem

Ilustrační foto archiv MMO

„Netvoříme plán »do šuplíku«, tvoříme jej pro město a jeho obyvatele, pro lidi, kteří v něm žijí, pracují, baví se, stejně tak pro jejich děti, které v Ostravě budou chtít žít a budou se tady cítit dobře. Pokud vás zajímá, jakým směrem se má Ostrava v příštích letech ubírat, a chtěli byste se na tvorbě rozvoje města podílet, staňte se jeho součástí. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že naše město má velký a dosud nevyužitý potenciál rozvoje a je přitom jen na nás, zda a v jaké míře jej dokážeme využít,“ apeluje primátor.

Strategický plán rozvoje města je klíčový dokument, který určuje rozvojové priority na řadu dalších let. Plán má být hotový do konce roku 2016. Kromě magistrátu a veřejnosti budou vyzvány ke spolupráci všechny místní části, organizace města, ale také odborníci, osobnosti a myšlenkoví lídři. Plán musí reagovat na řadu procesů, jako je například odchod zejména mladých lidí a s tím spojené stárnutí obyvatelstva, změny struktury průmyslové výroby a další. Na to vše se město musí připravit a uzpůsobit tomu městskou infrastrukturu a strukturu služeb. Cílem je, aby se ve městě žilo stále lépe a aby se zlepšilo jeho vnímání v očích občanů, návštěvníků, nejbližších sousedů i v zahraničí.

Předchozí strategický plán platil pro roky 2009 až 2015. V rámci realizace jeho priorit investovalo město okolo 12 miliard korun, investice dalších subjektů dosáhly hodnoty okolo 23 miliard korun. Jmenovat lze například proměnu Dolní oblasti Vítkovice, z městských projektů pak rekonstrukci městského stadionu. Významnou měrou se na těchto investicích podílely prostředky získané z externích zdrojů. V případě městských projektů šlo o necelých 10 miliard, na realizaci projektů ostatních subjektů se podařilo získat více než 11 miliard korun.

Podrobnosti o tvorbě strategického plánu rozvoje města na léta 2016 až 2023 s výhledem na další období najdete na speciálním webu www.fajnova.cz.