Stipendisté města mají za sebou výborné studijní výsledky

19/6 2012

Tradiční setkání stipendistů města Ostravy se konalo v pondělí 18. června, letos nově v koncertní síni Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě. V akademickém roce 2011/2012 získalo stipendium celkem 18 mladých lidí – vynikajících studentů vysokých škol s trvalým pobytem na území Ostravy. Na setkání hovořili také o tom, jakým způsobem udělených finančních prostředků využili.

Stipendisté města mají za sebou výborné studijní výsledky

Text k foto: Michal Košinár, doktorand VŠB-TU, se věnuje informačním technologiím

Mezi stipendisty jsou studenti jak ostravských, tak mimoostravských vysokých škol. Výčet jejich oborů je velmi široký od studia medicíny, v níž se například Ondřej Volný zapojil do výzkumných programů až v Calgary, přes výzkum chování ježků jako přírodovědkyně Barbora Bolfíková či nanotechnologií, jimiž se zabývá Veronika Šeděnková, výtvarnictví a arteterapie Jany Koláčkové, romanistiku Pavlíny Seifertové a mnohé další. Dva z již i v praxi ověřených hudebních talentů – Tomáš Klement a Aleš Kománek - studují na zahraničních vysokých školách.

Každému z přítomných stipendistů byl věnován Pamětní list, který předali prorektoři pro studium Petr Noskievič za VŠB – TU Ostrava a Iva Málková z Ostravské univerzity v Ostravě. Oba jsou členy odborné pracovní skupiny pro udělení stipendia města. Poté následoval houslový koncert sester Fuxových, Alžběty, nyní Falcníkové, a Marie, které jsou absolventkami Janáčkovy konzervatoře Ostrava, dále pak současného studenta, klavíristy Marka Kozáka. Na závěr vystoupil komorní orchestr konzervatoře, který dirigoval jeden ze současných stipendistů Aleš Kománek.

Město Ostrava poskytuje Stipendium města Ostravy již řadu let. Je určeno vynikajícím studentům vysokých škol s trvalým pobytem na území města. Stipendium je udělováno studentům řádného denního studia magisterského typu a interním doktorandům, kteří bez přerušení studují na vysoké škole v České republice, absolventům vysoké školy nebo konzervatoře, kteří úspěšně ukončili studium v ČR a bez přerušení pokračují ve studiu na zahraniční vysoké škole a studentům, doktorandům a absolventům VŠ, kteří splňují podmínky výše uvedených cílových skupin a mají ztížené studijní podmínky handicapem. O poskytnutí stipendia rozhoduje zastupitelstvo města.