Špičkové vybavení pro nemocnici
Menší zátěž pro pacienty i lékaře, kratší fronty v čekárnách, rychlejší a přesnější určení diagnózy. Takové přínosy lze očekávat od nových špičkových radiologických přístrojů zakoupených pro Městskou nemocnici Ostrava (MNO), jejichž provoz byl slavnostně zahájen 5. dubna. Zúčastnili se primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a další.
Radiologičtí asistenti Dalibor Majla a Edita Abdelhadi předvádějí možnosti skiagraficko-skiaskopické sklopné stěny. Foto: J. Urban
„Městská nemocnice je organizací, kterou jsme převzali v dlouhodobě podinvestovaném stavu. V horizontu několika let jsme připraveni tento stav změnit. Nové radiologické vybavení je jen začátkem cesty, kterou máme před sebou. K financování investičně náročného rozvoje nemocnice zřídíme speciální fond, který budeme až do konce tohoto volebního období naplňovat z rozpočtu města částkou 200 až 250 milionů korun ročně,“ slíbil při této příležitosti primátor Tomáš Macura.
Nové vybavení, instalované v nemocničním pavilonu F na konci loňského roku, sestává z přístrojů pevných i mobilních. Mezi stabilní patří skiagraficko-skiaskopická sklopná stěna, angiografický RTG systém Artis Q Ceiling, teprve třetí v ČR, a diagnostický RTG skiagrafický přístroj Ysio Max se čtyřmi detektory, který se v této výbavě objevuje v ČR vůbec poprvé. K mobilním zařízením se řadí přenosný sonografický přístroj, celotělový sonografický přístroj a diagnostická pracovní stanice.
Jak informovali zástupci nemocnice, jednou z priorit využití nového vybavení je také zkvalitnění vzdělávání v oblasti radiologických zobrazovacích metod, a to jak budoucích lékařů, tak všeobecných sester, ošetřovatelů či biomedicínských inženýrů. Spolupráci s MNO smluvně stvrdilo pět vzdělávacích institucí: Ostravská univerzita, Vysoká škola Báňská – Technická univerzita Ostrava, Slezská univerzita v Opavě, ostravská Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední odborná škola AHOL.
„Očekáváme také, že nová technika zlepší spolupráci s ostatními klinickými pracovišti,“ doplnili zastupující ředitel MNO Josef Grochol a primářka oddělení Radiologie a zobrazovacích metod Jana Chmelová.
Celkové náklady na realizaci projektu dosáhly bezmála 55 milionů korun. Z 85 procent budou hrazeny z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko, zbylých 8 milionů korun doplatí nemocnice z vlastních zdrojů.