Slavnostní zahájení provozu nové angiolinky

20/5 2011

V Městské nemocnici Ostrava byla dnes slavnostně uvedena do provozu nová angiolinka. Nachází se v nově rekonstruovaných prostorách katetrizačního sálu zdejšího kardiovaskulárního centra. Zahájení se zúčastnila náměstkyně primátora pro kulturu a zdravotnictví Simona Piperková.

Slavnostní zahájení provozu nové angiolinky

Nákup nejmodernějších přístrojů - angiografické linky, kardiologického informačního systému, duplexního ultrazvukového přístroje, elektrofyziologického záznamového zařízení, bed-side echokardiografu, anesteziologického přístroje a ventilátoru v hodnotě necelých 40 milionů korun je financován z 85 % z prostředků Integrovaného Operačního programu Ministerstva zdravotnictví České republiky a z 15 % z prostředků městské nemocnice. Nejdražším přístrojem je angiografická linka v hodnotě 18 miliónů korun, která patří k tomu nejlepšímu, co lze v současné době na trhu zdravotnických přístrojů získat. „Pro nás je přínosem především to, že jde o druhou, tedy další angiolinku, kterou máme k dispozici. To zvyšuje možnost poskytnout pomoc každému pacientovi s infarktem myokardu v co nejkratší době,“ říká primář kardiovaskulárního centra Radim Kryza. Připomíná, že například u nejtěžší formy infarktu je důležité otevřít postiženou cévu do 90 minut, čehož lze při dopravě pacienta přímo na sál centra a volné angiolince dosáhnout.

Pro nové přístroje byly rekonstruovány prostory katetrizačního sálu v hodnotě dalších 4 miliónů korun. Vše se stihlo za rekordních 13 měsíců.

Význam spuštění nové angiolinky nejen pro občany Ostravy ocenil při slavnostním stříhání pásky ředitel městské nemocnice Jan Zháněl i náměstkyně primátora Simona Piperková, která ocenila i schopnost využít evropských zdrojů pro kvalitu péče o naše občany. Jako host se významné události zúčastnil také honorární konzul Ruské federace v ČR Aleš Zedník a další hosté.

IOP-EU