Školní rok začal také ostravským prvňáčkům

4/9 2023

Do školních lavic ostravských základních škol dnes vyrazilo zhruba 24 600 žáků. Vůbec poprvé šlo do školy 2 605 prvňáčků, zatímco vloni jich bylo 2 533 (jedná se o počet žáků prvních tříd ve školách, zřízených městskými obvody). Ostrava má 55 základních a 65 mateřských škol zřizovaných městem či jednotlivými městskými obvody.

Školní rok začal také ostravským prvňáčkům

Ostravský primátor Jan Dohnal mezi petřkovickými prvňáčky. Foto:

Na Základní škole  Hlučínská v Petřkovicích a porubské Základní škole HELLO prvňáky přivítal ostravský primátor Jan Dohnal, do dalších škol pak v rámci zahájení školního roku zamířili jeho náměstkyně a náměstci.

Stejně jako vloni nastoupilo do mateřských škol zřízených městskými obvody víc jak 2 400 předškoláků. Pětileté děti mají povinné předškolní vzdělávání, zda jsou všechny tyto děti přihlášeny k povinnému vzdělávání pomáhá monitorovat aplikace OvRON. Město dokrývá školám prominutou úplatu za předškolní vzdělávání dětí, jejichž zákonní zástupci pobírají dávky hmotné nouze nebo jsou děti v pěstounské péči. Jedná se částku ve výši zhruba jeden milion korun za školní rok.

Ani podpora pohybu v průběhu školního roku nezůstává stranou. Město hradí také náklady plaveckého výcviku žáků základních škol, ročně jde o částku zhruba pěti milionů korun. V uplynulém školním roce absolvovalo plavecký výcvik 4 956 žáků a náklady činily 5,2 milionu. V souvislostí se zvýšenými náklady na energie i platy lektorů lze pro nový školní rok předpokládat navýšení této částky. Město hradí také náklady školních plaveckých bazénů při Základní škole A. Kučery v Ostravě-Hrabůvce a ostravské Základní škole Gen. Píky. Letos se uskutečnil již třetí ročník Ostravských sportovních her, kterého se zúčastnilo 53 škol a sportovalo 4 300 žáků. Detailní informace k jednotlivým projektům i dotačním titulům naleznou zájemci na webu talentova.cz.

V novém školním roce je pro děti připraveno též množství různých kroužků, detailněji např. v odkazech https://1url.cz/buWZXhttps://1url.cz/NuNe2 aj. Mezi dárky, které prvňáčkům předají v první školní den zástupci vedení města budou krom knížky rovněž reflexní doplňky, edukativní materiály s tématem dopravní výuky, časopisy Přecházení a Koloběžka Markétiny dopravní výchovy, pracovní sešit k osvojení základů silničního provozu pro děti od 6 do 9 let BESIPU s názvem Ferda v autoškole. Přichystán je kufřík plný výtvarných a pracovních potřeb.

Všichni  ostravští prvňáčci obdrželi uvítací balíček Třídíme se zvířátky společnosti EKO-KOM, financovaný Moravskoslezským krajem, který děti prostřednictvím her motivuje k ekologickému způsobu chování. Balíčky pro prvňáčky jsou součástí kampaně města k efektivnímu nakládání s odpady. Navazují na akci Barevný den s EKO-KOM, který se uskutečnil v květnu na Prokešově náměstí přímo před radnicí. Zábavného dopoledne se tehdy zúčastnilo téměř 700 žáků druhých až čtvrtých tříd základních škol, víc v odkazu https://1url.cz/duWg3.