Samet v street-artovém podání

8/11 2019

V ostravských ulicích štěrkají spreje!Ve spolupráci s místním umělcem Nikolou Khomou Vavrousem dnes pořádá Ostrava street-artový happening. Jde o jednu z mnoha akcí, kterými si Ostrava po celý podzim v rámci projektu SametOVA!!! připomíná 30. výročí sametové revoluce.

Samet v street-artovém podání

Každé písmenko nápisu Svoboda, ta je k nezaplacení! je originálem. Foto: René Stejskal

Na ploše velké asi 3 x 80 metrů byly místními umělci předem připraveny kontury nápisu Svoboda, ta je k nezaplacení!!! Tato písmena jednotliví zájemci či skupiny občanů vybarvují a designují. "Plátnem" jim je oplocení bývalého dolu Jindřich na ulici Nádražní v Ostravě. Malovat a tvořit budou do dnešní 17 hodiny.

Téma svobody si každý pojímá po svém. Výsledek ale bude celistvý a zároveň bude každé písmeno originálním vyjádřením, co pro daného tvůrce znamená svoboda. Happeningu se mohly zúčastnit školy, spolky, kluby, rodiny, parta přátel nebo i kolemjdoucí jednotlivci. Na místě jsou k dispozici sprejové barvy mnoha odstínů, akrylové barvy a potřebné příslušenství.

Všem účastníkům se věnujet speciální tým umělců v čele s Nikola Khomou Vavrousem, který řekl: „Osobně vnímám demokracii jako formu společného soužití, která pro své udržení rozhodně vyžaduje zodpovědnost a tím umožňuje člověku naplno rozvíjet svůj potenciál, ducha a reagovat na svět okolo sebe, tím může člověk rozkvétat, pracovat na sobě a tak obohacovat svět. To, že se sejdou různé profese i generace a společně vytvoříme dílo ve veřejném prostoru, a to bez cenzury, je dar, který je v kontextu dějin výjimkou a já jsem za to nesmírně vděčný."

Pro více informací sledujte událost na FB s názvem: Svoboda, ta je k nezaplacení!!! Link zde. Přesné určení místa na mapě zde. Další informace o akcích pořádaných v rámci projektu SametOVA!!! jsou k dispozici na www.ostrava30.cz