S ministrem Brabcem na téma ovzduší

17/4 2015

Ministr životního prostředí Richard Brabec zavítal 16. s 17. dubna na návštěvu Ostravy a Moravskoslezského kraje. Druhý den svého pobytu v regionu absolvoval v Nové radnici setkání se zástupci pracovní skupiny pro ovzduší MSK, besedoval se studenty Ostravské univerzity, v ostravské zoo si prohlédl nový pavilon Evoluce. Ministra doprovázeli primátor Tomáš Macura a náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

S ministrem Brabcem na téma ovzduší

Ministr životního prostředí Richard Brabec (vlevo) a primátor Tomáš Macura při tiskovém brífinku v síni Rady města Ostravy. Foto: J. Urban

V rámci strategie MŽP pro zlepšování kvality ovzduší ministr Brabec na pracovní skupině pro ovzduší MSK představil návrh novely zákona o ovzduší, která zavede možnost úřední kontroly domácích kotlů přímo v domácnostech. Novelu předloží MŽP vládě v létě letošního roku. Ministr připomněl, že od roku 2022 nebude možné provozovat v domácnostech kotle 1. a 2. emisní třídy. Představil i nové Programy zlepšování kvality ovzduší, které MŽP připravuje pro Českou republiku. První pro aglomeraci Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek a zónu MSK má být připraven v říjnu letošního roku.

S vybranými aktivitami města Ostravy seznámil účastníky jednání pracovní skupiny pro ovzduší MSK primátor Tomáš Macura. Zmínil se o projektu výsadby zeleně, v jehož rámci pomůže 450 tisíc nových stromů a keřů zlepšit kvalitu životního prostředí ve městě. Zdůraznil také kroky prováděné při ekologizaci městské hromadné dopravy při výměně autobusů s naftovými motory na pohon CNG, výměnu vozového parku v městských organizacích (např. OZO), výstavbu dopravních terminálů, častější čištění silnic a komunikací, výstavbu cyklostezek aj.   

Podle Richarda Brabce letos odstartuje nový projekt financování výměny neekologických kotlů za nové nízkoemisní zdroje z evropských fondů. Na výměnu zhruba 80 tisíc kotlů po celé ČR je připraveno 9 miliard korun z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 v gesci MŽP. „Podmínky financování i administrace se ještě finalizují, ale už dnes je jasné, že dotace na nový kotel se bude pohybovat od 60 do 85 %. Nejvyšší podporu získají obyvatelé v regionech s nejhorší kvalitou ovzduší a zvláště zvýhodněné budou i obnovitelné zdroje energie,“ řekl ministr životního prostředí.

„Abychom co nejúčinněji motivovali obyvatele Ostravy k zapojení se do programu výměny kotlů, zvažujeme, že by město zafinancovalo část z nákladů na nový kotel, které nepokryje samotná dotace z Ministerstva životního prostředí. Tím bychom současně usnadnili vstup do programu i občanům s nižšími příjmy,“ doplnil ministra primátor Tomáš Macura.

O kotlíkové dotace, dosud financované z poloviny z MŽP a z poloviny z prostředků krajů, je obrovský zájem.  Za tři roky podali zájemci v pěti krajích ČR 9813 žádostí, přičemž nejvíce v Moravskoslezském kraji – 5645.

Jednání v ostravské radnici se dále zúčastnili vládní zmocněnec pro Moravskoslezský kraj Jiří Cienciala, krajský hejtman Miroslav Novák, senátoři a poslanci, primátoři a starostové měst a obcí regionu, zástupci Ministerstva životního prostředí, ostravského magistrátu, státních institucí z oblasti ochrany životního prostředí a další osobnosti.