Rozpočet města je vyrovnaný a opět rekordní

11/12 2019

Návrh rozpočtu města Ostravy pro rok 2020 je v rekordní výši, město bude hospodařit s 10,836 miliardami korun. Celých 27 procent z toho půjde na investice, bude se jednat o nejvyšší částku v historii města ve výši 2,965 miliardy korun.

Rozpočet města je vyrovnaný a opět rekordní

Ilustrační foto. Zdroj MMO.

V průběhu roku se očekává její další zvýšení až na 4 miliardy korun. Zásadní bude také navýšení dotací pro městské obvody, ty se vyšplhají na 1,8 miliardy korun, což je dvojnásobek částky v porovnání s rokem 2015.

„Rozpočet pro rok 2020 pokračuje v trendu signalizujícím uvážené a zodpovědné hospodaření města, je opět rekordní, nejvyšší v novodobé historii. Ostrava je připravena na zásadní investice, ale také na případnou změnu trendu ekonomiky v budoucích měsících. Že hospodaříme s rozmyslem, dokládá i několik let po sobě stoupající ratingové hodnocení mezinárodní agentury Moody´s. Ostrava je znovu v té nejlepší společnosti českých měst, která mají nejvyšší možné ratingové hodnocení, stejné jako Česká republika. Hospodařit budeme znovu tak, abychom nejen zvládli významné investice příštího roku, ale abychom se připravili také na zásadní investice let příštích, včetně výstavby koncertní haly," řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Rozpočet města na rok 2020, který je vyrovnaný, tvoří celkové příjmy ve výši 9,379 miliardy korun, což je o 313 milionů korun více než vloni. Do zdrojů pro rok 2020 je započten také převod prostředků z roku 2019 ve výši 1,749 miliardy korun, který je určen převážně na investice. Na splátky úvěrů je vyčleněno 301 milionů korun, o které se celková částka rozpočtu ponižuje.

Ekonomickou a finanční stabilitu města a rovněž vysokou spolehlivost při splácení závazků už letos potvrdila mezinárodní ratingová agentura Moody´s, která Ostravě zvýšila známku z A1 na nejvyšší možné hodnocení Aa3 s výhledem stabilním, čímž potvrdila jeho dlouhodobou silnou provozní výkonnost a nízkou úroveň zadlužení.

Běžné výdaje města jsou pro rok 2020 navrženy v celkové výši 7,871 miliardy, což je o 318 milionů korun více než v roce 2019.

„Ostrava bude v příštím roce hospodařit znovu s rekordní částkou. Ovlivnil to zejména předpoklad lepšího výběru daní o 480 milionů korun. Pro rok 2020 rovněž počítáme s vyšším příjmem ze zhodnocování dočasně volných finančních prostředků, které by mělo přinést navíc 23 milionů korun. Městu se podařilo najít optimální model, kdy maximálně efektivně řídí své cash flow při využívání konzervativních forem zhodnocování na horní hranici nabízených úrokových sazeb. Pokračovat budeme také v dalším navýšení dotací pro městské obvody, které v příštím roce dosáhnou nejvyšší částky v dosavadní historii města, a to 1,8 miliardy korun bez rezerv, což je zhruba šestina celkového rozpočtu města. I přes rekordní daňové příjmy jsme ale v plánování opatrní a pozorně sledujeme dynamiku příjmů i výdajů, tak abychom byli připraveni na případné ochlazení ekonomiky," upozornil náměstek primátora pro finance a rozpočet Martin Štěpánek.

Nárůst běžných výdajů ovlivní v návaznosti na legislativní úpravu také navýšení mezd zaměstnanců veřejné správy a příspěvkových organizací o 179 milionů korun. Výdaje na městskou hromadnou dopravu se zvýší o 58 milionů korun. Celková výše podpory pro Dopravní podnik Ostrava bude v příštím roce 1,473 miliardy korun.

Podstatného navýšení o 112 milionů korun se dočkají městské obvody, které budou mít v příštím roce k dispozici částku 1,8 miliardy korun. Nově město vytvořilo také rezervu na opravy bytového fondu městských obvodů ve výši 50 milionů korun. Na zásadní obnovu svých bytů ho využije například obvod Mariánské Hory a Hulváky. Projekty městských obvodů budou hrazeny také z účelové rezervy ve výši 53 milionů korun, která je určena na předfinancování a spolufinancování projektů. Nad rámec systémového financování městských obvodů ze statutu města půjde obvodům přímým transferem na investiční akce celkem 106,25 milionu korun. K těmto projektům patří Dům seniorů ve Slezské Ostravě, komunitní dům v Porubě, výsadba nové zeleně za Lunou na Jihu a také bezbariérový vstup na úřad v Plesné.

Náročnější investice pro některé obvody realizuje přímo město, vedle sportovních objektů pro Krásné Pole za 26,5 milionu korun a Novou Bělou za 59 milionů, to bude v příštím roce například nová hasičská zbrojnice v Proskovicích za 29 milionů korun. V kapitálovém rozpočtu jsou vyčleněny také prostředky ve výši 23 milionů korun na investice obvodů do rekonstrukcí jejich hřbitovů.

Součástí plánovaného rozpočtu na rok 2020 je částka určená na investice ve výši 2,965 miliardy korun. Pro porovnání bylo v investiční části rozpočtu letos 2,847 miliardy korun, v roce 2018 to bylo 2,458 miliardy a v roce 2017 se jednalo o 1,817 miliardy korun. Přestože je částka určená na investice pro příští rok nejvyšší v historii města, navíc počítá návrh rozpočtu v závislosti na vývoji ekonomické kondice města také s průběžným dofinancováním z uvolněných zdrojů, přebytku hospodaření, dotací či úvěru ve výši zhruba 1 miliardy korun. Investice by se tak v roce 2020 mohly vyšplhat na více jak 4 miliardy korun, což představuje jejich výrazné posílení ve srovnání s minulými lety.

„Letos se povedlo zahájit nad rámec předpokládaného rozpočtu realizaci několika projektů, s nimiž budeme pokračovat i v roce 2020. Zároveň jsme ukončili projektovou přípravu řady jiných významných investičních akcí, pro něž aktuálně soutěžíme zhotovitele nebo se tak v nejbližší době stane. Protože investice považujeme za naprosto zásadní pro další rozvoj města, nechceme připravovat projekty do šuplíku. Navrhli jsme proto takovou strukturu financování, která nám umožní připravené projekty v maximální možné míře realizovat a zároveň reagovat na aktuální situaci včetně vývoje soutěžních cen, přísun financí z evropských zdrojů, případně na tendence v ekonomické kondici města," komentovala investiční část rozpočtu resortní náměstkyně Zuzana Bajgarová.

Na modernizaci Domu kultury Poklad v Porubě, která skončí v roce 2021 a jejíž celková cena je 421,846 milionu korun, je v rozpočtu pro rok 2020 vyčleněno 275,874 milionu. Pokračovat bude rekonstrukce knihovny v ulici Podroužkova za 58 milionů korun i rekonstrukce útulku pro psy v Třebovicích za 15 milionů korun.

Nově se budou zahajovat projekty, které zlepší kvalitu životního prostředí, budou rozvíjet kulturní i sportovní infrastrukturu a podpoří mobilitu ve všech částech Ostravy.

Na jaře začne dlouho očekáváná rekonstrukce historické budovy bývalých jatek, o jejíž zachování Ostrava usilovala mnoho let. Práce na jejich modernizaci si v roce 2020 vyžádají částku 99,767 milionu korun, předpokládané celkové náklady jsou 221,193 milionu, práce by měly být ukončeny v září 2021.

Pokračovat bude modernizace zoologické zahrady. Výstavba nové expozice makaků lvích, gibonů a kopytníků, která začne pravděpodobně v červnu, si příští rok vyžádá 60 milionů korun, celkové náklady budou 139,47 milionu korun. Stavba bude hotova v létě roku 2021.

Příznivý vliv na životní prostředí bude mít také ozelenění tramvajové tratě v ulici Dr. Martínka za předpokládaných 10 milionů korun, nebo rekonstrukce parku v centru města za biskupstvím s rozpočtem 11 milionů korun.

K největším investičním akcím, posilujícím sportovní zázemí, bude patřit nejen výstavba Sportovních hal v Nové Bělé a v Krásném Poli, ale také rekonstrukce Sportovního areálu v Porubě za 35 milionů a objektů společnosti Vítkovice Aréna za 38 milionů korun.

V sociální oblasti budou finanční prostředky použity mimo jiné na transformaci pobytových služeb pro osoby se zdravotním postižením a domovy se zvláštním režimem. Částka 69,332 milionu korun je určena pro Domov Barevný svět II a 30,996 milionu korun pro Domov na Liščině II, které jsou součástí Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava.

Mobilitu ve městě zlepší například úprava křižovatky a nové parkoviště v Ostravě-Přívoze u tramvajové smyčky Hlučínská za 54,883 milionu korun či podzemní parkoviště, které vznikne u nové Fakulty sportu Ostravské univerzity. Celkem 71,025 milionu korun půjde na rekonstrukci křižovatky a modernizaci zastávky městské hromadné dopravy u Kotvy v ulici Výškovické, výstavba další cyklotrasy v ulicích Kaminského a Ječmínková přijde na 14 milionů korun. Revitalizace nábřeží Ostravice si vyžádá 20 milionů korun.

V příštím roce skončí rekonstrukce objektu v Husově 7 za téměř 43,886 milionu korun, stavební úpravy objektu na Střelniční 8 si vyžádají 47 milionů korun. Místo kanceláří budou nově v historických domech nájemní byty.

V předchozích třech letech město zřídilo i další dva speciální fondy. Dvě stě milionů korun každoročně vkládá do Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava (MNO), jeho aktuální výše je 655,636 milionu korun. Zahájena bude například rekonstrukce celého chirurgického oddělení a oddělení ARO v části monobloku E2 a E4 za celkem 428,359 milionu korun. Příští rok se proinvestuje z celkové částky 119,093 milionu korun, práce potrvají do května 2023.

Aktuální výše Fondu na výstavbu koncertní haly je 296,887 milionu korun a město do něj přispívá ročně částkou 100 milionů korun. V příštím roce se z něj bude hradit příprava na tuto zcela zásadní investici, konkrétně zhotovení stavební studie, popřípadě další stupeň projektové dokumentace.

Město Ostrava dlouhodobě ze svého rozpočtu přispívá do Fondu pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, který zřídilo v roce 2010. Pro příští rok do něj znovu vloží 22 milionů korun a ve Fondu životního prostředí bude na podporu projektů z této oblasti 10,158 milionu korun.