Radvanické koupaliště se změní v atraktivní park

18/9 2018

Okolí bývalého radvanického koupaliště po letech opět začne sloužit oddechu a relaxaci. Promění se v park s bohatým mobiliářem, který umožní posezení, sportování nebo grilování. Město podpoří vznik parku výraznou částkou ze svého rozpočtu.

Radvanické koupaliště se změní v atraktivní park

Radvanické koupaliště se proměňuje v in-line dráhu. V jeho okolí vznikne rozsáhlý park. Foto: archiv MO Radvanice a Bartovice

Radvanické koupaliště nebylo v provozu více než 20 let a během té doby značně zchátralo. Město ve spolupráci s obvodem Radvanice a Bartovice se rozhodlo tuto lokalitu změnit tak, aby sloužila Ostravanům k odpočinku nebo sportování. Plocha o rozloze necelých 79 tisíc metrů čtverečních se promění v atraktivní park.

„V Ostravě není hodně tak velkých nevyužitých ploch. Na okraji této zalesněné lokality v Radvanicích stávalo koupaliště. Jsem ráda, že tato plocha začne opět sloužit lidem,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Město podpořilo v loňském roce demolici zchátralých budov a nechalo vyvézt velké množství odpadu a suti. Koupaliště se po úpravách promění v in-line dráhu, která bude mít délku 450 metrů. Okolí se promění v park s altánem, pěšinami, lavicemi se stoly i parkovými lavičkami, lehátky, slunícími plošinami, ohništěm, čtyřmi grily, pískovištěm, kládovou houpačkou, houpadly, work-outovým cvičebním nářadím, plošinou na lezení do kopce a fotbalovými brankami. Cyklisté budou moci využít stojany na kola. Biodiverzitu v parku podpoří hmyzí hotely a domečky pro čmeláky.

„V parku bude vysazeno na 160 listnatých a jehličnatých stromů, přes 16 tisíc keřů a téměř 22 tisíc trvalek,“ vypočetla náměstkyně Kateřina Šebestová. K parku pohodlně dojedou i motoristé, již nyní je v tomto místě parkoviště pro 160 automobilů.

Náklady na vybudování parku dosáhnout 34 milionů korun, město projekt podpoří částkou ve výši 90 procent. O dotaci bylo požádáno i ministerstvo životního prostředí, a pokud bude žádost o dotaci úspěšná, dotace pokryje až polovinu nákladů.   Práce začnou v únoru příštího roku, do konce roku 2019 by měly být vše hotovo a park začnou lidé využívat od roku 2020.  In-line dráha v místě bývalého koupaliště bude otevřena ještě v září letošního roku.

Park se rozkládá mezi ulicemi Radvanická, Pastrňákova, Dvořáčkova a Poláškova.

Druhý projekt s celkovými náklady 29,36 milionu korun je zaměřen na obnovu zeleně v lokalitě Šporovnická v Radvanicích. Lokalita bude očištěna od náletových dřevin, nově v ní budou vysázeny stromy, založeny trávníky a tůně o rozloze 835 metrů čtverečních. Také v této lokalitě budou broukoviště a ptačí budky. Dotace města v tomto případě bude činit 80 procent nákladů.