První výsledky omezení hazardu v Ostravě

18/9 2018

Obecně závazná vyhláška o loteriích začala v Ostravě platit 1. ledna 2017. Za dvacet měsíců od jejího spuštění se podařilo snížit počet automatů a výherních hracích přístrojů o dvě třetiny z celkového počtu. Rodiny jsou zrušením heren lépe chráněny před patologickými jevy a v letošním roce jim zůstane v domácích pokladnách o stovky milionů korun více.

První výsledky omezení hazardu v Ostravě

Ostravská radnice. Ilustrační snímek: MMO

Vloni na počátku ledna začala v Ostravě platit obecně závazná vyhláška s širokou regulací hazardu, kterou schválili ostravští zastupitelé v říjnu 2015. Ta vymezuje 42 míst na území města, kde se může hrát a zabývá se také počty automatů, omezením jejich provozní doby, druhy loterií a sázkových her. Město přitom respektovalo stanoviska samospráv všech svých 23 městských obvodů.

„Jde o velkou změnu. Před třemi lety jsme v Ostravě měli 3102 herních zařízení a v současnosti jsme se dostali na 885 přístrojů, tedy třetinu původního stavu. Z poklesu příjmů města z hazardu za prvních devět měsíců letošního roku můžeme odvodit, že domácnosti ušetří za tento rok stovky miliónů korun. A to stojí za to,“ popsala změny náměstkyně primátora pro finance a rozpočet Iveta Vozňáková.

Městské obvody návrhy k regulaci řešily se znalostí svého území a městu podaly tři stanoviska, která jsou obsahem schválené vyhlášky:

1) Plošný zákaz provozu loterií a sázkových her má 12 obvodů: Vítkovice, Třebovice, Svinov, Slezská Ostrava, Proskovice, Poruba, Plesná, Ostrava-Jih, Nová Ves, Hrabová, Hošťálkovice a Polanka nad Odrou, která už plošný zákaz měla. 

2) Plošný zákaz s výjimkou provozování kasin platí v Moravské Ostravě a Přívozu a Mariánských Horách a Hulvákách.

3) Devět městských obvodů si vymezilo provozování loterií a sázkových her jen v existujících hernách v určitých lokalitách, bez rozšiřování hazardu do dalších míst. Do této skupiny patří Krásné Pole, Lhotka, Michálkovice, Nová Bělá, Stará Bělá, Petřkovice, Pustkovec, Martinov a Radvanice a Bartovice.

„Podle průzkumů připadá v České republice jeden automat na sto obyvatel. V Ostravě je to v současné době 329 lidí na jedno zařízení, což je samozřejmě lepší než dříve, tím ale nekončíme. Počet přístrojů se v příštím roce sníží přibližně ještě o polovinu současného stavu,“ dodala náměstkyně primátora Iveta Vozňáková.

Hazard má devastující dopad na rodiny. V závislosti na hře si gambleři peníze obstarávají závažnými trestnými činy. Čím dál častěji se setkáváme se závislostí na hazardu i u malých dětí, které jsou navíc ohroženy alkoholem a drogami.

 

Se závislými klienty na hře pracují v Ostravě čtyři nestátní neziskové organizace a zdravotnická zařízení. Z jejich zpráv za první pololetí letošního roku vyplývá, že je primárně s hazardním hraním navštívilo o 11 % méně klientů než v předchozím roce.