První část modernizace sportovního areálu Poruba je dokončena

20/6 2022

Sportovní areál Poruba na Skautské ulici se dočkal své modernizace. Její první část byla rozdělena na dvě fáze, v první etapě bylo vybudováno hřiště a v druhé pak rekonstruovány tenisové šatny.

První část modernizace sportovního areálu Poruba je dokončena

Utkání na novém hřišti si nenechala ujít ani náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová. Foto: Boris Renner

Nové hřiště je osazeno umělým trávníkem III. generace, byly provedeny stavební úpravy tribuny, terénní a sadové úpravy, vybudováno bylo nové oplocení i související technická a dopravní infrastruktura.

„SAP, bývalý areál VOKD Poruba, se po letech chátrání dočkal kompletní rekonstrukce, jejíž první část jsme letos zdárně dokončili. Na bývalém škvárovém hřišti vyrostlo první certifikované hřiště s umělou trávou a lajnováním pro americký fotbal, což potěší všechny fanoušky tohoto sportu. Ostrava Steelers je prvoligovým ostravským klubem s výbornými výsledky a toto zázemí si pro sebe i svou mládež zaslouží. Hřiště bude samozřejmě sloužit také ostatním klubům a sportům, včetně evropského fotbalu. Věřím, že nové sportoviště naláká k pohybu nové děti i dospělé,“ uvedla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Nové sportoviště nabízí zajímavé parametry. Fotbalové hřiště o rozloze 62 x 100 metrů, hřiště pro americký fotbal o výměře 48,74 x 106,8 metrů a celkovou plochu 7 820 m². Umělý povrch III. generace, koberec z monofilní čočky doplněný o pískový a granulátový vsyp, splňující parametry Fotbalové asociace ČR pro utkání do úrovně MSFL. Povrch je nalajnován jak pro fotbal, tak pro americký fotbal a jsou zde umístěny branky, střídačka i kamerová plošina. Taktéž osvětlení naplňuje nejmodernější parametry. Sportoviště využívají fotbalisté 1. FC Poruba a hráči amerického fotbalu ISMM Ostrava Steelers, ale je určeno rovněž pro výuku tělesné výchovy a také pro širokou veřejnost.

V rámci 1. části II. etapy došlo k rekonstrukci a dostavbě objektu tenisových šaten, které od letošního zahájení venkovní sezóny slouží tenistům. Do tohoto objektu bylo přesunuto také zázemí areálu a sportovních klubů, které zde svou sportovní činnost realizují. Sportovci mohou využít pět šaten pro tenis, šatnu pro rozhodčí, situována jsou zde dále kanceláře sportovních klubů, kancelář vedoucího a správce, technické místnosti a velká vyhlídková terasa na kurty. Modernizace areálu byla zahájena v prosinci 2020. Dokončení této etapy zbrzdila na podzim loňského roku epidemie onemocnění covid-19 a následný nástup chladného počasí, který z technologických důvodů nedovolil provedení pokládky umělého trávníku do konce roku 2021 dle původního předpokladu.

Celkové náklady na první část modernizace (tedy opravy hřiště a tenisových šaten) dosáhly 57 milionů korun a byly poskytnuty z rozpočtu statutárního města Ostravy. Slavnostní otevření hřiště proběhlo v neděli 19. června 2022 za účasti zástupců města a následným utkáním Ostrava Steelers a Přerov Mommoths.

V únoru letošního roku pak odstartovala II. část rekonstrukce tohoto sportoviště, náklady dosáhnou 166 milionů korun a práce budou probíhat do roku 2023. Jde o náročnější etapu, zahrnující rekonstrukci a výstavbu hlavní fotbalové travnaté plochy s tribunou pro 1 000 diváků, atletického 400 m oválu s technickými sektory, tréninkového travnatého hřiště, víceúčelového hřiště s umělým povrchem, workoutového a dětského hřiště. Sportoviště budou využívat sportovci, sportovní kluby i veřejnost.