Proměny vyloučených lokalit objektivem Jiřího Zerzoně

30/5 2012

Na Slezskoostravském hradě byla 29. května zahájena vernisáží výstava známého ostravského fotografa Jiřího Zerzoně s názvem Proměny v Moravskoslezském kraji. Vystavené snímky mapují sociálně vyloučené lokality od roku 2008 do dnešních dnů. Záštitu nad výstavou převzal primátor Ostravy Petr Kajnar, vernisáže se zúčastnil náměstek primátora Martin Štěpánek, představitelé obvodu Slezská Ostrava, společnosti RPG Real Estate, občanských sdružení, Charity a další hosté. Výstava potrvá do 20. června.

Proměny vyloučených lokalit objektivem Jiřího Zerzoně

Náměstek Martin Štěpánek hovořil rovněž o projektu sociální inkluze, jehož cílem je začleňování osob sociálně vyloučených nebo sociálním vyloučením ohrožených do většinové společnosti. „Ostrava se mění i v oblasti sociální. Snažíme se společně o proměnu tak zvaných vyloučených lokalit, aby se vžily do rytmu okolní společnosti. Město má na této práci výrazný podíl,“ řekl mimo jiné.

Fotografie Jiřího Zerzoně jsou dokumentem těchto proměn kdysi téměř odepsaných míst, které znovu ožívají s novou nadějí a pohledem do budoucnosti. V práci s vyloučenými lokalitami je Ostrava o krok vpředu oproti jiným městům, v praxi se to projevuje například na Liščině nebo v Kunčičkách, kde si nájemníci opravených domů váží a starají se o ně. Práce, na níž mají velký podíl také občanská sdružení, zabývající se romskou problematikou, se vyplácí.

Součástí vernisáže fotografií, vystavených na nádvoří v otevřeném prostoru, bylo také kulturní vystoupení malých romských tanečnic a tanečníků.