Projekt FILM OSTRAVA!!! oslovil producenty i filmové odborníky

3/5 2012

Město Ostrava se ve dnech 25. – 27. dubna zúčastnilo s projektem FILM OSTRAVA!!! 25. filmového festivalu českých filmů Finále Plzeň. Bylo přizváno rovněž k panelové diskusi jako reprezentant regionů, kde vznikají filmové kanceláře, a které se problematikou filmu v destinaci a propagace destinace prostřednictvím filmu zabývají.

Projekt FILM OSTRAVA!!! oslovil producenty i filmové odborníky

Panel připravilo Czech Film Center a Czech Film Commission ve spolupráci s Polish Film Institute.  Na diskusi se prezentovaly polské regiony, které mají s touto problematikou bohaté zkušenosti (Łódź Film Commission a Lower Silesia Film Fund) a také české regiony v této oblasti nejaktivnější – tedy Ostrava a východní Čechy.
Regionální podpora filmové produkce je v evropských zemích běžná a i v Polsku velmi dobře funguje – filmové kanceláře nabízejí logistickou podporu a prostřednictvím regionálních fondů jsou dotovány filmy s regionálním aspektem. V Polsku existuje 11 regionálních a městských fondů a kanceláří, které kromě logistické asistence podpořily v roce 2011 filmovou produkci částkou cca 61 mil Kč (2,5 mil. EUR).
Po diskusním panelu následovala schůzka se zástupci Czech Film Commission, CzechTourismu a dalších „filmových“ regionů, kde byly probírány možnosti dalšího rozvoje a spolupráce. V pátek se uskutečnila prezentace připravovaných filmů, kde město Ostrava oslovilo několik filmových producentů s nabídkou natáčení na ostravských lokacích. Případná natáčení budou také předmětem dalších intenzivních jednání. V Plzni měl také premiéru nový leták „MĚSTO PRO FILM“ a anglická verze „A FILM-FRIENDLY CITY“, které upozorňují na Ostravu jako na film-friendly region. Nutno dodat, že mnozí filmoví odborníci, včetně ředitele festivalu Ivana Jáchyma, vyjadřovali Ostravě a projektu FILM OSTRAVA!!! spontánní podporu.