Přístavba loutkového divadla bude slavnostně otevřena

19/5 2011

Na pátek 20. května je přichystáno slavnostní otevření nové přístavby Divadla loutek Ostrava. Ta bude hostit také první premiéru – pohádku O víle menší než zrnko máku. Nová část divadla vyrostla vedle hlavní budovy za sedm měsíců. Přístavbu navrhl tým architektů Petr Hájek, Gabriela Minářová a Bronislav Stratil, z nichž první dva autoři stáli u zrodu původní budovy divadla dokončené v roce 1999.

Přístavba loutkového divadla bude slavnostně otevřena

Pětipodlažní objekt ve tvaru impozantní kampanily (dvě podlaží jsou pod zemí) návštěvníkům nabízí divadelní sál s variabilním hledištěm, na který navazuje amfiteátr, a cukrárna s galerií loutek. V přístavbě je také depozitář loutek, zázemí pro herce a administrativu divadla. Nová alternativní scéna umožňuje divadlu realizovat celou řadu aktivit, na které kapacita původních prostor nestačila. Patří k nim například představení, která zapojí dětské diváky přímo do děje, terapie loutkou pro děti se speciálními potřebami, tvůrčí a zážitkové divadelní a výtvarné dílny, koncerty a dětské literárně dramatické studio zaměřené na loutkové divadlo.

Díky nové přístavbě DLO získala Ostrava další unikát – orloj, který je dominantou průčelí budovy. Každý den v dvouhodinových intervalech se pod hvězdnou oblohou – symbolem věčnosti – otevírá galerie šesti pohádkových postav. Z lipového dřeva je v životní velikosti (každá má na výšku 180 cm) vyřezal Pavel Skorkovský podle návrhu výtvarníka Tomáše Volkmera.

Náklady na samotnou stavbu, jejímž generálním dodavatelem je společnost IMOS Brno, a.s., si vyžádaly zhruba 69,5 milionů korun (včetně DPH). Rozšíření divadla loutek o alternativní scénu bylo financováno převážně Evropskou unií – z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko bylo na tento projekt uvolněno cca 67 mil. Kč, na zbytku nákladů se podílelo město Ostrava jako zřizovatel divadla.

Ke svému slavnostnímu otevření divadlo připravilo kromě premiéry pohádky i další bohatý program pro veřejnost - cukrárnu s galerií loutek, do 13 hodin se návštěvníci mohou zúčastnit komentovaných prohlídek přístavby a po celý den jsou připraveny atrakce pro děti. V 19.30 se uskuteční v amfiteátru koncert Rock & Roll Bandu Marcela Woodmana, celodenní oslavy završí ve 21.15 světelná 3D projekce na budovu a pouliční ohňové divadlo.

Pozvánku naleznete zde