Přispějte staršími snímky do fotoalba

7/7 2018

Jako součást oslav 100. výročí vzniku samostatného Československa město koncem dubna spustilo projekt Století objektivem Ostravanů. Vyzvalo veřejnost, aby se s Ostravany podělila o staré fotografie z města z let 1918 až 1989. Obyvatelé Ostravy zareagovali a poskytli zatím na sto zajímavým snímků z historie našeho města.

Přispějte staršími snímky do fotoalba

Snímek zachycuje potravinovou pomoc URNA v poválečné Ostravě.

Do projektu se mohou zapojit všichni, kteří najdou zajímavé fotografie z Ostravy z let 1918 až 1989. Měly by zachycovat zajímavé události, společenský život i běžný ruch v ulicích. Fotografie mohou být zaslány elektronicky na adresu fotoalbum@ostrava100.cz anebo lze je osobně Archivu města Ostravy, poboček městské knihovny, Ostravského muzea nebo klubu Pant, kde budou na počkání oskenovány a originály navráceny. Fotografie budou zveřejněny na webu Ostrava100 a z nejzajímavějších vznikne tištěné fotoalbum věnované 100. výročí založení státu.

Občané dali k dispozici zatím zhruba sto fotografií. Převážně znázorňují různé společenské akce, např. předválečné akce Sokola v Hulvákách, dny dětí v Radvanicích v 40. a 50. letech. Zajímavá je sada ze Svinova těsně po osvobození zachycující zničené domy a válečné škody. Pozoruhodné jsou tři fotografie z poválečné Ostravy, které zachycují distribuci zboží z potravinové pomoci UNRRA. Dále se jedná o skupinové snímky různého charakteru – např. vojenská jednotka, kurz účastníků výroby bot,  různé hudební kapely, rodinné skupiny, vše vesměs z doby prvorepublikové.