Přijďte si zažehnout Betlémské světlo
Betlémské světlo je symbolem klidu, míru a přátelství a je přiváženo z Betléma pro všechny, kteří chtějí udělat někomu na Štědrý den radost maličkým dárkem. Od úterý je k mání v Nové radnici, kde je do pracovny primátora Tomáše Macury donesla šestičlenná skupina skautů z Polanky nad Odrou a ze skautského střediska Modrý šíp ze Zábřehu.
Betlémské světlo pro primátora Tomáše Macuru zapálil 10letý skaut z Polanky Mikuláš Jančálek. Foto: B. Krzyžanek
Slavnostní chvíle v primátorově pracovně si užíval zejména desetiletý Mikuláš Jančálek z Polanky, který se ujal čestné povinnosti zapálit světýlko v primátorově lucerničce. Svého úkolu se zhostil bravurně a právem byl na sebe pyšný. „Moc se mi líbilo, jak jsme to světýlko zapalovali, vůbec to bylo moc hezké a děkujeme za dárečky,“ nechal se slyšet o chvíli později, když opustil pracovnu prvního muže ostravské radnice.
Novodobá vánoční tradice Betlémské světlo vznikla v Rakousku v roce 1986, kdy malý plamínek přenesený z věčného světla hořícího v jeskynní kapli v Betlémě, v níž se podle tradice narodil Ježíš Kristus, byl dovezen jako poděkování lidem, kteří pomohli nadaci pro zrakově postižené Světlo ve tmě. Díky skautům se tato akce rozšířila do celé Evropy a stala se symbolem dobré vůle a vánoční pohody. Do Česka je z Vídně dováží skauti z Brna, aby je ve třetí adventní sobotu rozvezli do celé republiky.
V radnici města Ostravy si můžete Betlémské světlo zažehnout v pravé vrátnici. K mání bude až do Štědrého dne. „Ať si lidé mohou zapálit Betlémským světlem ke štědrovečerní večeři vánoční svíčky a navodit tu správnou vánoční náladu,“ vysvětlil vedoucí skautského střediska Modrý šíp Martin Samec.