Přes 200 tisíc diváků navštívilo Dny NATO v Ostravě

24/9 2012

Dvanácté Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní akce v České republice a střední Evropě, přilákaly 22. a 23. září na Letiště Leoše Janáčka do Mošnova více než 200 tisíc diváků. Mezi hosty byli ministr obrany Alexandr Vondra, krajský hejtman Jaroslav Palas, náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej a další osobnosti. Akce se konala s podporou a záštitou statutárního města Ostravy.

Přes 200 tisíc diváků navštívilo Dny NATO v Ostravě

Létající pevnost B-52 při letové ukázce Foto: J. Urban

Diváci měli mimo jiné možnost sledovat ukázky pozemních a leteckých operací  Armády ČR, dalších armád zemí NATO, celkem devatenácti států. Atrakcí byl zejména dva strategické bombardovací letouny B-52 Stratofortress, které do Mošnova přiletěly z USA. Jeden z nich se předvedl také při letu, což bylo v Evropě k vidění naposledy před třinácti lety při leteckém dnu ve Velké Británii. Létající pevnosti jsou ve výzbroji armády Spojených států od roku 1952. Mimořádným zážitkem byly akrobatické sestavy britských Red Arows i letové ukázky nejmodernějších stíhacích letounů typu Mirage, F-16, Eurofighter Typhoon, SU-22, Mig-29 aj. V programu se představily také policejní jednotky a další složky integrovaného záchranného systému.