Předškoláci se seznámí s řemeslem

21/1 2019

Děti od pěti let se v mateřských školách v Ostravě a okolí začnou seznamovat s dílenským nářadím i jeho správným používáním. Čeká je výuka základní řemeslné činnosti se zapojením jemné motoriky.

Předškoláci se seznámí s řemeslem

Předškoláci se naučí zacházet s nářadím. Foto: DOV

Speciální řemeslné kurzy pro mateřské školy v Ostravě se konají od 1. února 2019 do 30. června 2020.

„Je důležité budovat vztah k manuální práci u dětí již v tom nejnižším věku a nakonec ani nezáleží, jestli se budou řemeslem v budoucnu živit. Díky kurzům ale získají aspoň základní povědomí o tom, jak se věci v reálném světě vyrábějí a také určitou úctu k těm, kteří svou práci mistrně ovládají,“ řekla náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová.

Kurzy budou probíhat v mateřských školách a budou obsahovat lekce v délce 60 minut s maximální kapacitou šesti dětí předškolního věku ve věku od 5 do 6 let v jednom kurzu. Z každé lekce si dítě odnese vždy jeden hotový výrobek, který si vyrobí samo pod dohledem lektora. Samozřejmě se jedná o výrobek, který je dětem blízky, např. lodička, letadélko, robot, rybářský prut nebo autíčko na magnet. Předměty vytvoří z dřeva, papíru či kovu.

„Oslovili jsme všech 97 mateřských škol v ostravském správním obvodu s rozšířenou působností. Přihlásilo se 55 školek, z nich se do kurzů zapojí 660 dětí,“ zmínila náměstkyně Hoffmannová.

O výběru dodavatele těchto kurzů rozhodli ostravští na svém lednovém zasedání. Bude jím spolek Dolní oblast Vítkovice.  Za kurzy pro děti z mateřských škol město uhradí spolku částku 1,96 milionu korun včetně DPH. Dodavatel kurzů zajistí nářadí a veškeré potřebné vybavení a potřebný materiál pro realizaci jednotlivých lekcí.

Tato veřejná zakázka bude spolufinancována z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání 2014-2020 Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci projektu „Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Ostrava II“ ve výši 95 %, zbývajících 5 % bude zajištěno z rozpočtu SMO pro tento rok a pro rok 2020.