Pozvánka do Archivu města Ostravy na výstavu a přednášku

5/6 2012

V Archivu města Ostravy se ve čtvrtek 7. června u příležitosti Mezinárodního dne archivů koná jednodenní výstava na téma Od listiny k občanskému průkazu, otevřena je od 9 do 17 hod. Následovat bude přednáška Ostrava před 100 lety, a to od 17 hod. Nejvýznamnější místo na jednodenní výstavě archiválií k Mezinárodnímu dni archivů 2012 je vyhrazeno pergamenové listině ze 17. května 1362.

Pozvánka do Archivu města Ostravy na výstavu a přednášku

Tímto privilegiem, od jehož vydání uplynulo 650 let, udělil Karel IV., císař a král český, „z vrozené dobrotivosti“ městu Ostravě právo konání patnáctidenního výročního trhu.

Hlavní náplň expozice však tvoří pestrá škála různých typů dokladů od 18. až do 20. století, například vandrovní a výuční listy cechů z Opavy, Krakova a Vídně, cestovní pasy včetně cestovního pasu pro dítě, občanské legitimace, řidičské průkazy, domovské listy, výuční a tovaryšské listy, pracovní knížky, spolkové legitimace, senátorský průkaz starosty Moravské Ostravy Josefa Chalupníka nebo studijní index Aloise Adamuse, prvního městského archiváře.