Poplatky za odpad Ostrava nezvyšuje
Částka 498 korun za odpad jako roční poplatek na občana Ostravy zůstává pro rok 2013 nezměněn (na této výši se drží už 5 let), řada dalších měst poplatek zvyšuje, někde až na 700 korun ročně. Důvodů, proč město nenavyšuje platbu, je hned několik.
Ostrava patří k městům, která přijímají různá opatření pro třídění odpadů. Společnost OZO Ostrava jako městská obchodní organizace už řadu let poskytuje několik typů kontejnerů na tříděný odpad, v červnu letošního roku dodala do 130 tisíc domácností set tří kvalitních tašek na třídění odpadu. Jak vyplynulo z nedávného průzkumu, 77 % domácností jich plně využívá, což je vysoké číslo. Po rozvozu tašek se přidalo k třídění odpadu 19 % domácností, což představuje zhruba 60 000 lidí. To je nebývalý úspěch, který má svůj dopad. Tříděného odpadu přibylo, za separovaný odpad dostává společnost OZO příspěvek od společnosti EKO-KOM a ten se také zvýšil (desetihaléř za každý vytříděný kus), snižuje se tak schodek mezi výší vybraných poplatků a skutečnými náklady na svoz odpadu ve městě. Podle údajů společnosti EKO-KOM se výše příspěvků za separovaný odpad přes 16,5 milionu korun v roce 2007 zvýšil na více než 31 milionů korun v loňském roce. Město tak loni přidalo ze svého rozpočtu ,jen‘ zhruba 10 milionů korun, což představuje 635 Kč doplatku na občana za rok. Čím více separovaného odpadu, tím méně peněz z kapsy občana.
Dalším důvodem, proč Ostrava nemusí zvyšovat poplatky za odpad, je ve skladování odpadu. To je velmi drahé, ale protože město má svou vlastní skládku, znovu to snižuje poplatky za odpad.
„Poděkování si zaslouží všichni občané města, kteří tak poctivě k třídění odpadu přistupují. Ostrava patří k městům, která se o hospodaření s odpady velmi dobře starají, a tak nám to dovoluje nenavyšovat roční poplatky,“ hodnotí postoj obyvatel města náměstek primátora Tomáš Petřík.