Poplatek za komunální odpad příští rok nevzroste

13/12 2022

Přestože Zastupitelstvo města Ostravy loni rozhodlo, že Ostravané od 1. 1. 2023 zaplatí za odpadový poplatek 720 korun místo současných 498, zdražování se napřesrok konat nebude. Na svém posledním zasedání se totiž zastupitelé rozhodli, že navýšení částky odloží na rok 2024.

Poplatek za komunální odpad příští rok nevzroste

Ilustrační foto. Autor: MMO

Důvodem vedoucím k tomuto kroku je aktuální míra inflace a s ní související zdražování energií, potravin a dalších životních potřeb. Město chce přispět k tomu, aby v současné situaci jeho obyvatelům zůstalo v peněženkách více oběživa.

Lidé v Ostravě platí za odpady ročně jednorázovou částku 498 korun už od roku 2005. Magistrát tedy poplatek dlouhodobě nezvyšoval, loni však musel reagovat na nový zákon o odpadech, který svými parametry výrazně ekonomicky zatížil právě městské samosprávy. Proto město plánovalo od roku 2023 navýšení na 720 korun, s výjimkou seniorů a dětí. Nakonec však zatím zůstává vše při starém, na poplatku za odpad si připlatíme až od roku 2024.

Zvýšené náklady statutární město Ostrava pokryje ze svého rozpočtu, jak činí už delší dobu. „Město na ten systém doplácí dnes už skutečně stamiliony korun a kdybychom vzali férovou cenu a rozpočetli na občana ten náklad tak, aby město na něj nedoplácelo, občan by platil mezi jedenácti až dvanácti stovkami za rok,“ uvedl již dříve ostravský primátor Tomáš Macura.

Odpadový poplatek je splatný do 30. 6. běžného kalendářního roku a lze jej hradit bankovním převodem, složenkou, prostřednictvím SIPO, pomocí online plateb na platebním portále, QR kódem nebo na pokladně MMO (kancelář č. 101 v budově Nové radnice). Občané jej mohou uhradit i ve splátkách, a to kdykoliv během 1. pololetí a bez sjednání splátkového kalendáře (žádost o povolení splátkového kalendáře je zpoplatněna).