Vestibul radnice září hokejovým zlatem

25/3 2015

Od 25. do 31. března můžete ve vestibulu Radnice města Ostravy shlédnout hokejový pohár a medaile pro letošní mistrovství světa, které se od 1. do 17. 5. hraje v Praze a Ostravě. Vzácnou trofej ve středu 25. března odhalil primátor Tomáš Macura spolu s 1. náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje Josefem Babkou a Alešem Pavlíkem, předsedou organizačního výboru MS 2015 v Ostravě.

Vestibul radnice září hokejovým zlatem

Hokejová trofej zdobí prostory Nové radnice. Snímek Jiří Zerzoň

Pohár pro vítězné týmy Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji byl poprvé prezentován světovým šampionům v Německu v roce 2001, kdy byla prvním týmem, který slavil vítězství s novým pohárem, právě Česká republika. Od té doby měli pohár mistrů světa nejčastěji ve vlastnictví Rusové (4x), třikrát ho zvedali Kanaďané a Češi, dvakrát Švédové, jedenkrát se stali mistry světa Finové a Slováci.

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) požádala po mistrovství světa v roce 2000 v Petrohradu André Ricarda, francouzského umělce narozeného v Barceloně, aby šampionátu navrhl novou trofej. Cílem bylo umělecké dílo se vzhledem, který by odrážel 81letou tradici a prestiž světového hokejového mistrovství. Ricard, který je jedním z nejuznávanějších uměleckých designerů, vytvořil kompletně ručně vyrobenou trofej, která váží deset kilogramů a 514 gramů. Je 46 cm vysoká, samotná mísa má průměr 26 cm. Pohár je vytvořen hlavně ze stříbra se zlatými částmi, podstavec je vyroben ze vzácného ebenového a afrického palisandrového dřeva.

Umělec měl na svou práci jen velice omezený čas, ale dokázal se vejít do termínu a novou trofej představil prezidentu IIHF René Faselovi 22. dubna 2001, šest dní před startem Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji v roce 2001. Celý proces od prvního náčrtu na kousku papíru až po finální prezentaci trval osm měsíců. Kapitán českého týmu Robert Reichel se stal prvním hráčem, který zvedl pohár po vyhraném finálovém zápase s Finskem 13. května.

Vítěznému týmu se odevzdává originální trofej pro obřad po dekorování zlatými medailemi a pro další oslavy je poté vyměněna za repliku. Vítězná národní asociace pak uchovává repliku trofeje, do které se později vygravírují jména hráčů a trenérů.
Originál trofeje je uschován v sídle IIHF v Curychu ve Švýcarsku.