Piazzettu zdobí plastiky tří mladých sochařů

14/9 2018

Rekonstrukci piazzetty vedle Komerční banky v centru Ostravy završilo umístění tří plastik studentů Fakulty umění Ostravské univerzity. Piazetta nyní tvoří důstojný vstup do historického jádra města.  

Piazzettu zdobí plastiky tří mladých sochařů

Piazzetta mezi budovami Komerční banky a Paláce Prosperita. Foto: Lukáš Kaboň

Během rekonstrukce piazzetty byla položena nová žulová dlažba, vysazeny dva nové stromy, osazena lavička pro oddech kolemjdoucích a instalováno speciální osvětlení, které nasvěcuje koruny stromů a místa, kde není dostatek světla. Kamenné posezení dotváří text básně. Z Nádražní ulice chodci přes piazzettu projdou ke Katedrále Božského spasitele nebo do pěší zóny. A v podchodu Komerční banky najdou na stropě další umělecké dílo, které je ve večerních hodinách osvětlené.

„Velice dobře si uvědomuji, že problémem Ostravy je veřejný prostor. Proto mám vždy velkou radost, když se zvelebí každé malé místo. Těšil jsem se na to, jak bude tento prostor vypadat a už jsem se včera sem vydal, abych si jej prohlédl. Přeji si, aby takovým míst v Ostravě přibývalo,“ řekl primátor Tomáš Macura.  

Během rekonstrukce byly na piazzettě postaveny tři sloupy. Na ně umístili studenti Fakulty umění Ostravské univerzity tři plastiky. Nezůstanou tam však natrvalo. Plastiky se budou průběžně měnit, takže šanci vystavovat své dílo na veřejnosti dostane více mladých sochařů. Piazzetta se tak proměnila také v malou galerii. Prvními vystavujícími jsou Petr Szyroki s plastikou Chytil Měsíc, Lukáš Dvorský s Životním prostorem a Tomáš Arnošt s Ostravskou medúzou.