Petřkovickou venuši vyráběli studenti VŠB

4/4 2017

Petřkovická venuše v podobě klíčenky patří k žádaným suvenýrům města Ostravy, která si letos připomíná 750. výročí první písemné zmínky o Ostravě. Venuši vytvořili studenti Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské technické univerzity Ostrava. Pro její výrobu museli vymyslet speciální technologii.

Petřkovickou venuši vyráběli studenti VŠB

Kristýna Konečná ukazuje hotovou Petřkovickou venuši. Foto: René Stejskal

Fakultu oslovilo město loni na podzim, zda by byla schopna kopii Petřkovické venuše vyrobit. „Nebylo možné, aby se tím zabývali zaměstnanci fakulty. Ti mají samozřejmě jiné úkoly. Obrátili jsme se proto na naše studenty. Nepřekvapilo mě, že se úkolu vymyslet celou technologii výroby tisíce sošek ujal jeden z nejlepších studentů magisterského studia Václav Merta, ke kterému se připojily jeho spolužačky Kristýna Konečná a Kristina Adamusová. Bylo to pro ně poměrně složité, protože zakázka spadla časově do zkouškového období,“ uvedl vedoucí laboratoře katedry metalurgie a slévárenství Petr Lichý.  

„Protože jsme slévači, napadlo nás nejdříve, že vytvoříme odlitky z kovu. Jenže tak bychom nedosáhli potřebné barvy a také na omak by výrobek působil jinak než originál z krevelu,“ líčil Václav Merta. Studenti tedy zvolili pryskyřici, která se dá vytvrdit a kterou používají na výrobu modelů. Navíc má výhodu, že se dá zabarvit do potřebného odstínu.

Ovšem barevný odstín nevznikal lehce. „Zpočátku jsme používali pro červenohnědé zabarvení oxidy železa. Vycházeli jsme z toho, že krevel je železná ruda a barva tím pádem bude přirozená. Jenže nedařilo se nám vytvořit ten správný odstín, výsledek byl pořád příliš světlý. Po dvou dnech pokusů jsme přidali do barviva grafit a rázem jsme měli potřebnou barvu,“ vyprávěl Václav Merta. Testování a příprava modelu trvaly celý prosinec, v lednu se tým tří studentů pustil do odlévání tisícovky kusů miniaturních sošek. Kovová očka vyráběli ke každému kusu zvlášť kleštičkami z nerezového drátu. Výsledek pak vybrousili a vyhladili. Každý kus je tak originálem a ruční prací.

„S tak velkou zakázkou se studenti ještě nesetkali. Vždy vyráběli jeden nebo dva kusy. Je to pro ně dobrá zkušenost, zvláště kdy museli prokázat notnou dávku kreativity. Navíc si něco vydělali,“ doplnil Petr Lichý.   

Video s ukázkou výroby Petřkovické venuše najdete zde.