Peníze na vzdělávání a podporu talentů

8/10 2015

Ostravské zastupitelstvo přijalo na svém zářijovém zasedání Program na poskytování peněžních prostředků z rozpočtu statutárního města Ostravy na vzdělávání, vědu, výzkum a talent management na území SMO na rok 2016. Novinářům ho 7. října prezentoval náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Peníze na vzdělávání a podporu talentů

Sídlo Lékařské fakulty Ostravské univerzity, s níž město spojuje do budoucna velké naděje. Foto: J. Urban

Přijatý program uceleně a systémově řeší poskytování už existujících dotací do zmíněných oblastí se zvláštním zřetelem na popularizaci, rozvoj a praktické využití technických, přírodovědných a lékařských věd. Současně stanoví zásady a mantinely pro přijímání nových projektů. Předpokládána částka na realizaci programu činí 50 milionů korun. Přihlášky lze podávat od 26. října do 20. listopadu. Na jeden projekt lze získat dotaci od 300 tisíc do 20 milionů korun, u talent managementu, jímž je myšlena zejména podpora mimořádně nadaných studentů, od 50 do 500 tisíc korun.

Témata poskytování podpory jsou nastavena tak, aby mohly být formou projektů řešeny stávající aktivity v oblasti rozvoje vzdělávání a výzkumu a aktivity důležité pro rozvoj studijních oborů s návazností na trh práce. Patří sem například zvyšování vědomostního potenciálu lidských zdrojů s následným uplatněním na pracovním trhu, realizace nových projektů a zdokonalování výrobních a technologických postupů, zdravotnických a dalších služeb, systematický rozvoj technické gramotnosti dětí, žáků, studentů i pedagogů či podpora vzniku a rozvoje nových vzdělávacích oborů.

Novinkou programu je oblast vyhledávání a péče o talenty. Ta reaguje mezi jinými na skutečnost, že Ostrava se stává akademickým městem. V přibližně třistatisícové metropoli se na školách všech typů (mimo mateřských) vzdělává na 70 tisíc žáků a studentů. Na vysokých školách studuje asi 30 tisíc mladých, na středních 16 tisíc, základní školy navštěvuje okolo 24 tisíc dětí.

Vedle rozvoje tradičních technických a humanitních oborů město spojuje velké naděje s působením Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Asi do dvou let by na ní mohlo být zavedeno studium v angličtině pro zahraniční studenty a doktorandské studium. Do tří let by se pak nabídka fakulty, která se zatím omezuje na studium všeobecného lékařství, mohla rozšířit o studium stomatologie.