Ostravským Seniorem roku je Česlav Pietoň

14/11 2018

Seniorem roku 2018 se ve 12. ročníku ankety vyhlášené městem Ostravou stal osmdesátiletý publicista, výtvarník a sběratel Česlav Pietoň ze Slezské Ostravy. Ocenění převzal z rukou náměstka primátora Zbyňka Pražáka. Nejlepším seniorským klubem byl vyhlášek Klub seniorů DK Akord.

Ostravským Seniorem roku je Česlav Pietoň

Letošní ocenění. Zleva: Z. Kačor (KS DK Akord), M. Paskonková, H. Bilíková, Š. Zubková (KS DK Akord), náměstek primátora Zbyněk Pražák, Česlav Pietoň, Danuše Námešná, Marie Návratová, manželka Ludvíka Kunce a Zdeněk Jakubek. Foto: Adolf Horsinka

V letošním roce navrhly organizace seniorů, spolky, úřady městských obvodů i jednotlivce 20 osobností na titul Senior roku. Komise z nich vybrala sedmičku nejaktivnějších finalistů a z nich byl zvolen letošním Seniorem roku Česlav Pietoň.

„Anketu Senior roku vyhlašujeme již po dvanácté. Jedním z důvodů jejího založení je, aby činnost seniorů byla vnímána jako významná. S přibývajícím věkem se mění priority, už nepřevažují materiální věci, ale pocit být platným a užitečným. A to je více než spousta vyznamenání. Touto anketou chceme našim aktivním seniorům poděkovat za to, co dělají pro ostatní, a chci zdůraznit, že jsme na vás opravdu hrdí,“ řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

„Ocenění Senior roku je vrcholem mé životní pouti. Nedostal jsem zatím žádné tak významné ocenění, moc si toho považuji a pořád se mi nechce věřit, že jsem zrovna já Seniorem roku,“ byl dojatý Česlav Pietoň. Připomenul, že nesbírá jen pohlednice, ale také zkameněliny z období ostravského karbonu, militarie, mince a prakticky vše, co se týká Ostravy. „Díky sběratelství je život krásný, ale utíká rychle, vždyť už je mi osmdesát,“ zasmál se.  

Popáté byl vyhlášen i nejlepší ostravský klub seniorů. Letošním vítězem je Klub seniorů Domu kultury Akord, který působí od roku 2008. Klub pořádá besedy s lékaři, veterináři, odborníky na zahradničení, včelaři, s Městskou policií Ostrava zaměřené na sebeobranu apod. Na svých akcích klub přivítal již 200 hostů. Pořádá i soutěž o nejlepší koláč, nejlepší slané pečivo, nejlepší country oblečení a populární soutěž Miss Babča. V letošním roce navázal spolupráci s Maďarským klubem, Řeckou obcí a vietnamskou menšinou. Výsledkem bylo předvedení národních tradic, tanců, krojů, krajových zvláštností a gastronomických specialit. Cenu převzali Zdeněk Kačor a Šárka Zubková.

Medailonky oceněných

Česlav Pietoň se narodil v roce 1938 ve Slezské Ostravě. Vyučil se zámečníkem, později studoval Školu uměleckých řemesel v Brně. V 50. letech absolvoval kurzy kreslení u profesora Miloše Kejly a malířů Josefa Dobeše a Josefa Šrámka. Zabývá se historií, píše příspěvky do Slezskoostravských novin a jako obrazovou přílohu využívá pohlednice ze své rozsáhlé sbírky. V loňském roce vydal ve spolupráci se slezskoostravskou radnicí reprezentativní publikaci nazvanou Slezská Ostrava v proměnách času – Slezská Ostrava na dobových pohlednicích a fotografiích. Je spoluautorem knihy a malíři Josefu Dobešovi, malíři Otovi Holasovi a knihy o historii Muglinova. Články o výtvarném umění zveřejňoval v novinách a časopisech, spolupracoval s Československým rozhlasem na pořadech Putování po Hlučínsku a Putování po Osoblažsku a na seriálu o sběratelích.  

Hana Bilíková (73 let) celý svůj profesní život věnovala dětem ve školní družině. Po odchodu do důchodu začala navštěvovat osamělé seniory v domácnostech jako dobrovolnice. Díky této činnosti se stala koordinátorkou dobrovolníků organizace Senior servis, kde měla na starosti asi 25 dobrovolníků. Po ukončení činnosti této organizace přešla v roce 2013 pod Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava, kde významným způsobem přispěla k začlenění programu mezi ostatní aktivity centra. Hodin, které věnovala nezištně seniorům za posledních 12 let, je tolik, že se nedají spočítat.

Zdeněk Jakubek (84 let) je rodákem ze starých Výškovic. Jako zanícený sportovec organizoval lyžařské zájezdy a pingpongové turnaje. Ve svých 50 letech doslova propadl tenisu. Již jako čerstvý důchodce se zasloužil o vybudování tenisového klubu TJ Sokol Výškovice, kde působil jako předseda. Společně s ostatními členy klubu zvládl opravit kurty i po katastrofických záplavách v roce 1997. Pomáhal budovat sokolskou tělocvičnu v Charvátské ulici. Zasadil se také o úpravu jízdního řádu autobusu a díky tomu cestující nemusejí zbytečně čekat na zastávce na navazující spoj.

Ludvík Kunc (84 let) se narodil v Olešné u Rakovníka, v Ostravě žije od roku 1961. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. V letech 1961 až 2004 pracoval jako chovatel se specializací na kočkovité šelmy v ostravské zoologické zahradě. Svůj život zasvětil ochraně šelem a mimo jiné se zasloužil o návrat rysa ostrovida do volné přírody v místech, kde byl vyhuben. Inicioval založení dobrovolných Vlčích a Rysích hlídek, které v terénu monitorují velké šelmy. Napsal na 200 odborných článků, přednáší na téma biologie zvířat a ochrany přírody. Ve své výtvarné práci zachycoval především šelmy, uspořádal desítky výstav, ilustroval knihy o přírodě a v ateliéru Viridian vede výtvarné kurzy. Jeho kresba rysí hlavy byla dlouhá léta logem Zoo Ostrava.

Danuše Námešná (72 let) přestože bydlí v Moravské Ostravě, je spjata s Novou Bělou, kde působila jako učitelka a ředitelka mateřské školy. V současné době vede Novobělský český ženský svaz čítající téměř sto členek, čímž je největší organizací tohoto ženského svazu žen v Ostravě. Pod jejím vedením pořádají velikonoční a vánoční výstavky pro veřejnost. Od roku 2002 je rovněž členkou Novobělských důchodců. Aktivně se podílí na organizaci výletů a exkurzí. Každých 14 dní chystá pro členy zajímavé hry v hasičském domě. V roce 2008 spoluzakládala a dnes vede pěvecký sbor seniorek Novobělské hasičky.

Marie Návratová (80 let) pracuje od roku 1990 jako vedoucí sekce seniorů při Oblastní radě pracovníků školství. Od roku 2005 je vedoucí sekce seniorů při Krajské odborové radě pracovníků školství. O rok později byla zvolena do Krajské rady seniorů, kde se stala místopředsedkyní. Organizuje kulturní akce pro seniory, jednodenní poznávací zájezdy, týdenní relaxační pobyty, vycházky a túry za krásami České republiky a poznávací procházky Ostravou. Připravuje také besedy o bezpečnosti, o ochraně spotřebitelů anebo marginálních zdravotních problémech.

Miroslava Paskonková (80 let) pracuje ve prospěch zdravotně postižených spoluobčanů již 20 let. Je pokladníkem Rosky Ostrava, organizace sdružující osoby s roztroušenou sklerózou. Organizuje rekondiční pobyty, zájezdy, návštěvy divadla, cvičení, plavání, hippoterapii nebo víkendová setkání. Stále řídí auto, takže na různé akce přiváží postižené s omezenou pohyblivostí, kteří by se jinak akcí nemohli zúčastnit. Vede také účetnictví Slezského klubu stomiků.

Přehled vítězů ankety Senior roku města Ostravy: MUDr. Blanka Malá (2007), JUDr. Eva Teicherová (2008), Mgr. Jaroslav Král (2009), Luděk Eliáš (2010), Ing. Lubomír Pásek (2011), prof. Jan Hališka (2012), Věra Heroldová (2013), Hana Papežová-Kolářová (2014), MUDr. Rajko Doleček (2015), Ing. Milan Weber (2016), Lenka Kocierzová (2017), Česlav Pietoň (2018).