Ostravským Seniorem roku 2012 se stal profesor Jan Hališka

30/11 2012

Vítězem šestého ročníku ankety Senior roku 2012 vyhlásilo ve čtvrtek 29. listopadu město Ostrava při slavnostním ceremoniálu v Radnici města Ostravy profesora Jana Hališku. Odborná komise z 25 přihlášených, mimořádně aktivních osobností starších 65 let, které navrhly seniorské organizace, městské společnosti a jednotlivci, vybrala celkem šest nejhodnotnějších návrhů.

Ostravským Seniorem roku 2012 se stal profesor Jan Hališka

Na snímku Jan Hališka (uprostřed) u převzetí titulu Senior roku 2012. Vlevo náměstkyně primátora Simona Piperková, vpravo zastupitel města Ostravy Lubomír Pospíšil. FOTO: Jiří Zerzoň

Ocenění z rukou náměstkyně primátora Simony Piperková tak převzali cvičitelka Sokola Olga Bubeníková, pedagožka a propagátorka hry na akordeon Františka Machalíčková, dobrovolník Armády spásy a jiných neziskovek František Ožana, organizátor akcí svazu kardiaků Josef Schindler a historik a letopisec Jiří Lexa.

Šestý nominovaný, rodilý Ostravan profesor Jan Hališka, který se letos dožívá sedmdesáti let, pak z rukou náměstkyně převzal titul Senior roku 2012. Přesto, že v rodině se nikdo hudbě nevěnoval, Jan Hališka po začátku studia na VŠB přešel brzy ke studiu hudby, vybral si hru na violoncello. Tím odstartovala jeho dlouhá umělecká a pedagogická činnost. Působil v mnoha hudebních tělesech, koncertoval i nahrával doma i v zahraničí. Snad nejvíce zúročil profesor Hališka svůj talent, znalosti, ale především vstřícný přístup k lidem, slušnost a korektnost v době, kdy Janáčkovu filharmonii vedl jako umělecký šéf a později ředitel až do roku 2004, kdy mohl odejít do důchodu. Je také nadšeným fotografem, pořizoval dokumentaci z mnoha zahraničních cest Janáčkovy filharmonie Ostrava a v minulých měsících se podílel rovněž na přípravě koncertní sezony JFO 2012-2013 do doby, než se letos v létě stal novým ředitelem filharmonie Jan Žemla. Celoživotní náplň a působení profesora Hališky obsahuje neuvěřitelně činorodou práci, která by naplnila životy několika lidí. 

U příležitosti vyhlášení letošního roku jako Evropského roku stárnutí a mezigenerační solidarity byla při slavnostním ceremoniálu vyhodnocena také soutěž pro žáky 5. – 9. ročníků základních škol v Ostravě na téma „Jak vnímám svou babičku, svého dědečka?“ Do soutěže bylo zasláno celkem 63 slohových prací ze 14 ostravských ZŠ. Z každé školy byla vybrána jedna nejzajímavější práce a její dětský autor získal pamětní list.