Ostravský Park nad rybníkem skýtá mokřad i řadu míst ke hraní v lese
V nejlidnatější ostravské městské části Jih byl dokončen nový Park nad rybníkem, pomyslná vstupní brána do údolí Výškovického potoka z přilehlého sídliště. Park nyní obsáhl celou řadu herních prvků, nezapomíná ani na prostor k relaxaci v příjemné zeleni. Bonusem nového volnočasového areálu je jeho situování v území Bělského lesa, díky čemuž rozšíří jeho rekreačně-relaxační funkce.
Mezi atrakcemi malebného Parku nad rybníkem přibyla dřevěná obryně. Foto: Lukáš Kaboň
Park navázal na oblíbený projekt Cesta vody a nabízí i obdobné artové prvky. Areálu pak dominuje socha pětimetrové obryně z akátového a dubového dřeva. Socha doplnila již v mokřadu „sídlícího“ sedmi metrového, rovněž dřevěného obra, tato artová socha byly v území umístěna jako první v rámci mokřadu Cesty vody.
„V pořadí druhý projekt, navazující na předchozí dokončenou Cestu vody, rozšíří možnosti odpočinku v lese. Děti upoutají nápadité hrací prvky, dřevěná socha obryně, multifunkční domek ‚sova,‘ ukrývající uvnitř kuchyňku, a jejíž horní část mohou děti při hraní využít jako vyhlídku. K dispozici je trampolínová zóna. V rámci dětského lesního hřiště zájemci jistě využijí též pískoviště, kostky k hraní či atraktivní vodní prvky. Děti vyhledávají hru ve vodě, připravena je soustava vodních dřevěných korýtek i různých vodních atrakcí, včetně brouzdaliště z oblázků a dřevěných plošin. Pamatujeme však také na dospělou veřejnost, neschází workoutové hřiště, louka k odpočinku, prostory pro pétanque a grilování. Samozřejmostí je příslušný mobiliář, lavičky, koše, související komunikace, mlatové, povalové chodníky. Místo tak nyní ožije mnohými aktivitami,“ konstatuje Břetislav Riger, náměstek primátora pro investice.
Kromě dřevěné pětimetrové obryně je v parku umístěn kruhový labyrint, nechybí ani další artové prvky – stonožka, dětská prolézačka v podobě stromu a kouzelné housenky Emilky. Lidé mohou k relaxaci využít dřevěné sedací plato a hned několik typů laviček. Stavební práce byly dokončeny letos v červnu, započaly vloni v srpnu a zhostila se jich i tentokrát společnost Ostravské městské lesy a zeleň. Práce byly koordinovány se souběžně realizovaným budováním skateparku v místě. Náklady na stavbu a revitalizaci území činí 20,7 milionů bez DPH. Autorem návrhu byl opět Ivan Tachezy, který uvedl: „Lokalita Bělského lesa představuje díky svému umístění, rozloze a přírodě blízkému charakteru unikátní prostor v rámci celého ostravského regionu. Cílem projektu bylo nabídnout tuto výjimečnou oblast k širšímu rekreačnímu využití a vytvořit atraktivní, snadno dostupný areál pro aktivní odpočinek, který bude sloužit nejen místním obyvatelům, ale zároveň zaujme návštěvníky z celého regionu i jeho okolí. Dominantou a zároveň vstupní branou do areálu se stala nová dřevěná socha vysoká pět metrů – obryně, která zaujme nejen svým vzhledem, ale také pískovištěm pro nejmenší návštěvníky. Tento umělecký prvek vítá příchozí do areálu, který evokuje pohádkový svět plný her, radosti a fantazie. Areál navazuje na nově rekonstruovaný skatepark a přirozeně tak rozšiřuje rekreačně-relaxační zónu v části Ostrava-Výškovice. Louka u Výškovického potoka, lemovaná povalovými chodníky, tvoří klidnou zónu, která propojuje herní část areálu s přírodou.“
Samotné realizaci předcházelo proklestění náletových rostlin, zapotřebí bylo terénních prací. Záměrem revitalizace předmětné části území bylo obohatit lokalitu o plochy volnočasových aktivit, které využije veřejnost v celém věkovém spektru a posílí i komunitní život. Povalové chodníky protkaly revitalizované území a umí vtáhnou obyvatele i do prostoru lesa.
„Před deseti lety vize, nyní realita. Úžasný pocit, vidět tyto ambiciózní projekty v celé své kráse, jež doprovázejí bezejmenné vodoteče v Bělském lese. Je tomu přesně deset let, kdy jsme vedení města představili v rámci Strategického plánu rozvoje systému zeleně, rozvoj několika ploch městských lesů a jejich zapojení do rekreačního využití. Představení těchto vizí jejíž součástí byl projekt Cesty vody i Parku nad rybníkem jsem tehdy doplnil nesměle komentářem, že bychom rádi tyto projekty v budoucnu realizovali, což se nám z velké části podařilo. Velice si vážím důvěry vedení města, které nám svěřilo realizaci těchto projektů. Chci ujistit návštěvníky městských lesů, že je naším dlouhodobým cílem v naších lesích vyvážení plnění funkce hospodářské a potřeby rekreace v příměstské krajině. Bělský les je toho důkazem, důkazem toho, že skloubení těchto funkcí je možné. Pevně věřím, že takováto proměna lesů, kterou můžeme v posledních létech sledovat na území Bělského lesa, se stane realitou i v jiných lesních komplexech v majetku města. Rádi bychom postupně naplnili s podporou vedení statutárního města Ostravy všechny naše vize, představené v minulosti v rámci Strategického plánu rozvoje systému zeleně,“ říká ředitel společnosti Ostravské městské lesy a zeleň Vladimír Blahuta.
V areálu lze nalézt kromě odpočivné louky také mokřad, jehož břehy byly po modelaci osázeny vhodnými trvalkami, aby imitovaly scenérie mokřadních společenstev a navázaly na Cestu vody. Založeny byly květnaté louky, užita byla luční směs určená pro založení přirozeného lučního společenstva v území. Vysazeny byly stromy, trvalky i keře. Území doplnilo 22 stromů, vysazeny byly duby, třešeň ptačí a dva javory babyka. Lidé tu budou moci vidět též pustoryl, pámelník či šeříky, brčál, kaliny, tisíce sasanek, stovky kapradí a kakostů, nechybí dřín, brslen, kdoulovec, ptačí zob obecný, zimolezy a další rostliny.
„S ohledem na charakter lesního prostředí má lokalita nezastupitelný význam na úrovni celého města. Nejen lidé z blízkých sídlišť mají možnost trávit volný čas v lese, situovaném takřka v sousedství. Unikátní lokalitu budeme rozvíjet i nadále, připravujeme propojení stávajících povalových chodníků mezi Cestou vody a nástupem na křížovou cestu v Bělském lese. V rámci projektu vznikne nová stezka, tvořená povalovými chodníky, odpočinkovými místy, sportovně-herními prvky s edukativním přesahem, doplňující stávající Cestu vody. V dané lokalitě plánujeme vybudování stezky z povalových chodníků s délkou 566 metrů. V současnosti je místo špatně přístupné, proto dojde k jeho šetrnému zpřístupnění, samozřejmě důrazem na zachování zdejší bioty,“ vysvětluje další progres území Aleš Boháč, náměstek primátora.
Již od roku 2023 lidé v Ostravě hojně využívají oblíbenou Cestu vody, víc informací k tomuto projektu v https://1url.cz/21N14.