Ostravské dominanty se na Světový den dárců kostní dřeně zahalí do červeni

18/9 2021

Dnes v podvečer se v červené barvě, barvě krve, rozsvítí výrazné dominanty Ostravy. Konkrétně most Miloše Sýkory a věž Nové radnice. Město se tak připojí k dalším v zemi, aby vyjádřilo obdiv a úctu všem dárcům kostní dřeně, kteří nezištně darují svou kostní dřeň zcela neznámému člověku.

Ostravské dominanty se na Světový den dárců kostní dřeně zahalí do červeni

Foto: Jiří Zerzoň

Poctu vzdáváme i těm, kteří jsou v databázích světových registrů zapsáni a na „svého“ pacienta teprve čekají. Světový den dárců kostní dřeně se každoročně slaví třetí zářijovou sobotu a letos připadá na 18. září. V letošním roce se v rámci Světového dne dárců zahalí do červené barvy vybrané stavby v Praze, Brně a Ostravě.

„Pandemie koronaviru způsobila razantní úbytek nových dárců kostní dřeně. Víc, než kdy jindy je zapotřebí na tuto vážnou situaci upozornit. Chceme inspirovat ty, kdož pomoci mohou a jsou jedinou nadějí pro pacienty se smrtelnými diagnózami poruch krvetvorby. Stejně chceme ale vyjádřit úctu a poděkování těm, kteří již svůj krok učinili a v databázích světových registrů zapsáni jsou,“ uvedl primátor města Ostrava Tomáš Macura.

K podmínkám vstupu do databází registrů náleží například věk dárce 18–40 let, ochota pomoci jakémukoliv pacientovi nejen z České republiky, hmotnost víc než 50 kg, dobrý zdravotní stav, ochota podstoupit odběry krve a případná další vyšetření, zdravotní pojištění platné v České republice. Dárcovství krvetvorných buněk je dobrovolné, bezplatné a anonymní. Detailní informace o dárcovství krvetvorných buněk naleznou zájemci na www.darujzivot.cz.