Ostravané si oblíbili jízdu na sdílených kolech

16/5 2019

Zájem o sdílená kola, tzv. bikesharing, je letos v Ostravě mimořádný. I přes nepříznivé počasí v květnu se počet výpůjček oproti loňsku zdvojnásobil.

Ostravané si oblíbili jízdu na sdílených kolech

Stále více Ostravanů využívá systém sdílených kol. Foto: René Stejskal

Zatímco v loňském roce provozovatelé bikesharingu zaznamenali denně kolem 700 výpůjček, letos jich je denně 1500, a to i přes deštivé a chladné počasí koncem dubna a v první polovině května. „Je dobře, že pokračujeme v nastoupeném trendu a bikesharing si díky tomu získává nové uživatele. V současné době máme v Ostravě 530 kol ve 212 stojanech. Bikesharing v Ostravě nyní provozují dvě firmy," řekl primátor Tomáš Macura.

Veřejnou zakázku na bikesharing letos vyhrála s modrými koly firma Nextbike, která nabídla nižší cenu a město jí na provoz kol přispěje částkou 4,5 milionu korun ročně. Druhý neúspěšný žadatel, firma Rekola s růžovými koly, která tento systém v Ostravě provozovala loni, se rozhodla, že bude pokračovat i bez podpory města.

„Obě firmy potvrzují, že mají dobré výsledky. Stojany na tato kola jsou nyní i v dalších městských obvodech, dokonce i v těch menších jako Hošťálkovice, a i tam lidé o bikesharing mají velký zájem.

V Ostravě se počet kol v nejbližší době zvedne o dalších 200 na 730. Cyklisté si kola nejčastěji půjčují u Fóra Nová Karolina, v Komenského sadech nebo na Masarykově náměstí.