Ostrava vzdala hold válečným veteránům

12/11 2018

Válečné veterány uctili v neděli 11. listopadu v Komenského sadech u památníku Rudé armády primátor Tomáš Macura, hejtman Ivo Vondrák, další představitelé města, kraje, obvodů, armády, spolků a dalších sdružení.

Ostrava vzdala hold válečným veteránům

Primátor Tomáš Macura připomenul, že v naší části světa žijeme v míru již 73 let. Foto: René Stejskal

Den veteránů se slaví symbolicky 11. listopadu v 11 hodin. V roce 1918 bylo v tento den a hodinu ve francouzském městě Compiègne podepsáno příměří a skončila tak 1. světová válka. Den veteránů je připomínkou obětí všech válečných konfliktů.

„Část Evropy žije 73 let v míru, bez války. Jedná se o naprosto unikátní dobu, která v této části našeho světa nemá obdoby a vděčíme za to mužům a ženám, kteří neváhali bojovat a nasazovat svůj život při obraně míru,“ řekl primátor Tomáš Macura. „Někdy mám dojem, že si 73 let míru nevážíme. Je zpochybňována účast našich vojáků v zahraničních misích. Tito vojáci však nasazují svůj život, aby se lokální konflikty nestaly celosvětovými,“ zdůraznil primátor Macura.

Kytice květů položili k památníku za město Ostravu primátor Tomáš Macura a jeho náměstek Zbyněk Pražák, dále hejtman Ivo Vondrák, biskup František Václav Lobkowicz, představitelé městských obvodů, armády České republiky, organizací válečných veteránů a dalších organizací a spolků. Na závěr pietního aktu předal vybraným vojákům medaile ředitel Krajského vojenského velitelství plk. Jaroslav Hrabec a jednou z medailí ocenil také náměstka ostravského primátora Zbyňka Pražáka.