Ostrava vyhlásila boj domácímu násilí

19/9 2011

Městské ředitelství policie Ostrava (PČR) zahájilo 17. září v Sanatoriích Klimkovice další informační kampaň „Místo činu? Domov!!!“, letos s podtitulem „Ostrava vyhlásila boj domácímu násilí!“. Celodenní akce byla určena pro odbornou i laickou veřejnost a především obětem domácího násilí. Konala se pod záštitou náměstkyně primátora Simony Piperkové. Přítomen byl policejní prezident Petr Lessy a další osobnosti.

Ostrava vyhlásila boj domácímu násilí

Simona Piperková s policisty ze specializovaného týmu

Zájemcům byly poskytnuty informace k problematice domácího násilí, připravena byla poradna nebo zajímavé besedy, konaly se zde také semináře pro odborníky i veřejnost, beseda s doktorem Radimem Uzlem na téma partnerského násilí, byly připraveny ukázky služební kynologie, kriminalistické techniky, laserová střelnice nebo kvízy a soutěže pro děti. Ve slavnostní části programu vystoupil Martin Chodúr,  Taneční studio Vítkovice, byly připraveny další zábavné i poučné programy.

Šest služebně nejstarších policistů týmu ocenil medailemi Tomáš Tuhý, ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje. Tito „nestoři“ poskytují poradenství a realizují vykázání již pátým rokem. Policejní prezident Petr Lessy udělil Plaketu Policie České republiky Juliu Kopčanskému, vedoucímu ostravské poradny Bílého kruhu bezpečí za dlouhodobou a aktivní spolupráci na úseku prevence kriminality, zajišťování komplexní pomoci obětem a svědkům trestné činnosti a propagaci Policie České republiky. Ocenění čekalo samozřejmě na všechny specialisty týmu, kteří přijali pozvání do Klimkovic i se svými nejbližšími. Ředitel Městského ředitelství policie Ostrava Tomáš Landsfeld ocenil policisty týmu plaketami a věcnými dárky.

Městské ředitelství policie Ostrava se věnuje řešení problematiky domácího násilí již 12 let. Existuje zde v ČR jediný tým specialistů, kteří se domácím násilím zabývají. V Ostravě byla v roce 2010 zřízena dvě nová poradenská místa policie (v centru města a v Porubě). Loni byla také poprvé spuštěna mediální kampaň, která našla u postižených jedinců odezvu. Na policisty se obraceli lidé se svým trápením, v roce 2010 bylo vykázáno 42 násilných osob.