Město úspěšně čerpalo švýcarské granty
Závěreční konference Programu švýcarsko-české spolupráce se uskutečnila 3. května v Multifunkční aule Gong v Dolní oblasti Vítkovice. Švýcarsko poskytlo v průběhu 10 let v grantech 2,6 miliardy korun na 400 projektů. Ostrava patří mezi nejúspěšnější žadatele. Z grantů získala přibližně desetinu této částky.
Primátor Tomáš Macura (vlevo) hovoří o ostravských projektech. Vedle něj naslouchá hejtman Ivo Vondrák. Foto: René Stejskal
Granty z Programu švýcarsko-české spolupráce sloužily k rozvoji regionů a švýcarská strana pečlivě prověřovala účelnost vynaložení finančních prostředků. Ostrava byla při čerpání grantů úspěšná. „Získali jsme z celkového objemu přibližně deset procent finančních prostředků. Největší investicí byla výstavba trolejbusové trati z terminálu v Hranečníku do centra. Propojili jsme také tramvajovou trať v ulicích I. P. Pavlova a Plzeňská a zrekonstruovali 20 tramvajových zastávek,“ připomenul nejvýznamnější projekty primátor Tomáš Macura. Z těchto grantů Ostrava rovněž vybavila vozy městské hromadné dopravy bezpečnostními kamerami.
S žádostmi o grant uspěly i organizace působící na území města. V rámci péče o seniory Charita Ostrava zrekonstruovala domy sv. Václava a sv. Alžběty. Slezská diakonie zase zrekonstruovala dům pro odlehčovací službu Siloe Ostrava v Nové Vsi. Fakultní nemocnice Ostrava díky grantu mohla zajistit modernizaci léčebny dlouhodobě nemocných v Klokočově a zkvalitnit tak péči o pacienty v této léčebně.