Ostrava uctila Den válečných veteránů

11/11 2016

Ozvěna z bojišť první světové války dolehla 11. listopadu do Komenského sadů. U příležitosti Dne válečných veteránů zde položili u Památníku Rudé armády věnce a kytice květin zástupci státních a samosprávných orgánů, ozbrojených složek, organizací. Město reprezentovali primátor Tomáš Macura a jeho náměstkové Michal Mariánek a Zbyněk Pražák.

Ostrava uctila Den válečných veteránů

Památce svých kolegů se přišli poklonit i někteří z nemnoha žijících bojovníků II. světové války. Foto: J. Urban

„Právě před 98 lety byla ve vlaku u francouzského města Compiègne podepsána dohoda o příměří, která znamenala fakticky konec první světové války,“ připomněl historické okamžiky z 11. listopadu 1918 primátor Tomáš Macura. Tento den se stal Dnem příměří a v novodobé historii Dnem válečných veteránů. Česká republika se hlásí k jeho odkazu pošestnácté. S tím, že naše úcta nepatří už jen veteránům, kteří bojovali na frontách první nebo druhé velké války. Málokdo si uvědomuje, že od první novodobé válečné mise s účastí českých vojáků, od operace Pouštní bouře, uplynulo již čtvrt století. A že od té doby jich mají členové české armády na svém kontě dalších čtyřicet.

„Jsem přesvědčen, že to, jak se chováme k válečným veteránům, je odrazem vyspělosti národa a odrazem úcty a respektu k myšlenkám a poselství, které s sebou nesou,“ zdůraznil Macura.

Věnce a kytice květů k památníku položili představitelé Moravskoslezského kraje, města Ostravy, městských obvodů, Českého svazu bojovníků za svobodu, generálních konzulátů Ruské federace a Polské republiky, Armády ČR, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Městské policie Ostrava, Slezského zemského muzea v Opavě, Ostravsko-opavské diecéze, Československé obce legionářské, Svazu pomocných technických praporů a další.