Ostrava truchlí s vámi...
Francie a s ní celá Evropa se ponořila do smutku. V souvislosti s teroristickými útoky v Paříži, při nichž zahynulo téměř 130 lidí a další desítky skončily v kritickém stavu v nemocnicích, zaslal velvyslanci Francouzské republiky v ČR Jean-Pierre Asvazadourianovi kondolenční dopis primátor města Ostravy Tomáš Macura.
Kostel sv. Václava v Ostravě. Ilustrační foto: archiv MMO
„S nesmírnou bolestí a smutkem jsme přijali zprávu o teroristických útocích v hlavním městě Vaší vlasti, které se udály v noci z 13. na 14. listopadu 2015 a které si vyžádaly mnoho lidských životů. Zrůdnost a nesmyslnost těchto ohavných činů spáchaných na nevinných a bezbranných obětech se hluboce dotkla všech občanů našeho města,“ napsal Tomáš Macura.
„Dovolte mi, vážený pane velvyslanče, abych jménem svým i všech občanů našeho města vyjádřil Vám a Vašim prostřednictvím rodinám obětí a celé Francii upřímnou soustrast nad jejich ztrátou a hlubokou účast se zraněnými. Z celého srdce si přejeme, aby strůjci těchto hanebných a ničím neospravedlnitelných útoků neušli spravedlnosti a aby se do budoucna podařilo podobným hrůzným aktům předejít a zamezit,“ uvedl primátor.
V pondělí ráno se primátor Tomáš Macura sešel se zástupci bezpečnostních složek, aby s nimi řešil bezpečnostní situaci ve městě a možnosti jejího posílení. Město zůstává s bezpečnostními složkami i nadále v úzkém kontaktu.
Soucit s blízkými obětí útoků teroristů už od soboty spontánně vyjadřovala celá Ostrava. S pocity bezmoci a smutku lidé zapalovali na Masarykově náměstí a na dalších veřejných místech symbolické svíčky, v nedělní poledne se nad městem rozezvučely kostelní zvony. Ostravská radnice svítila v barvách francouzské trikolory.