Ostrava se zapojí do mezinárodní výměny zkušeností v oblasti metropolitní spolupráce

29/5 2023

Na začátku dubna odstartoval projekt „Posilování metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě“. Město Ostrava se tříletého projektu účastní s cílem sdílet znalosti a získat zpětnou vazbu k fungování současné metropolitní spolupráce.

Ostrava se zapojí do mezinárodní výměny zkušeností v oblasti metropolitní spolupráce

Ilustrační foto. Autor: Lukáš Kaboň

Mezi další partnery projektu patří města Varšava, Milán, Turín, Katovice, Berlín, Stuttgart a Brno a následující instituce – METREX (Síť evropských metropolitních regionů a oblastí), Univerzita Karlova v Praze, Slezská univerzita v Katovicích, Metropolitní výzkumný institut Budapešť a Eurocities (síť evropských měst). Ostrava má díky tomu příležitost zvýšit povědomí o městě a posílit image ve stylu evropské metropole.

Projekt také přispěje k šíření informací o metropolitní problematice směrem k evropským institucím a národním orgánům reflektujícím důležitost metropolitní dimenze vzhledem k evropským iniciativám a strategickým cílům.

Jak už z názvu článku vyplývá, města mají vytvořit společnou strategii nebo metodiku k posilování metropolitní spolupráce a řízení městské správy, včetně akčních plánů pro jednotlivé metropolitní oblasti.

Ostravskou metropolitní oblast tvoří 172 obcí a jejím přirozeným centrem je město Ostrava. Ostravská metropolitní oblast je vícejaderná, mimo Ostravu jsou dalšími jádry statutární města Havířov, Karviná, Opava, Třinec a Frýdek-Místek. V území žije 982 tisíc obyvatel, což je koncentrace 82 % obyvatel Moravskoslezského kraje na 50 % jeho rozlohy.

Metropolitní spolupráce a řízení funguje v rámci ostravské metropolitní oblasti od roku 2017 na základě využívání nástroje ITI (Integrovaná teritoriální investice) prostřednictvím Integrované strategie ostravské metropolitní oblasti, jejímž nositelem je statutární město Ostrava. V současné době neexistuje legislativní rámec, který by řízení ostravské metropolitní oblasti upravoval mimo nástroj ITI, takže koordinace aktivit v území probíhá zpravidla na principu partnerství a důkladné komunikaci města Ostravy s okolními městy a obcemi.

V rámci zpracování dílčích pilotních akcí se pro město Ostravu nabízí možnost zrealizovat konkrétní pilotní řešení v nastavení metropolitní spolupráce ve vybrané oblasti.

Ostrava se tak propojuje v síť lídrů dalších sedmi metropolitních oblastí ze čtyř zemí střední Evropy. S těmi bude sdílet své různorodé znalosti a příklady dobré praxe nebo tvořit strategie.

30. 5. proběhne v Brně, které má jako vedoucí partner projekt na starost, úvodní setkání všech zmíněných partnerů a odstartují vzájemné výměny zkušeností, na které již navážou konkrétní aktivity. Rozpočet projektu MECOG-CE, č. CE0100032 je 182 000 EUR, tedy 4 368 000 Kč, přičemž 80 % bude financováno ze zdrojů Interreg Central Europe, 15 % z prostředků statutárního města Ostravy a 5 % bude financovat Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Formalizovaný projektový cíl Ostravy a dalších měst i institucí je příležitostí být součástí formování budoucích politik a programů financování EU směrem k podpoře metropolitní spolupráce a zviditelnění města Ostravy v této problematice. Pro Ostravu to tedy znamená další zvýšení prestiže v kontextu rozvoje a strategického plánování evropských měst.

Zapojením do projektu posilujeme metropolitní roli města, a tím naplňujeme první cíl strategického plánu fajnOVA – Propojit město uvnitř i se světem.