Ostrava připravuje novou Strategii ITI pro programovací období 2021-2027

23/6 2022

Ostrava připravuje novou Integrovanou územní strategii Ostravské metropolitní oblasti pro období 2021–2027. Strategie, která koncepčně navazuje na Strategii ITI ostravské aglomerace pro období 2014–2020, vznikla na základě spolupráce a partnerství nejvýznamnějších aktérů v území. 

Ostrava připravuje novou Strategii ITI pro programovací období 2021-2027

Ilustrační foto. Autor: MMO

Integrovaná teritoriální investice (ITI) je nástroj územního rozvoje, jehož podstatou je pomocí integrovaného přístupu řešit vybrané problémy v území tak, aby byl výsledný efekt realizovaných opatření co největší. Nástroj umožňuje zapojení více finančních zdrojů, zejména pak z různých prioritních os jednoho či více operačních programů Evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF). Ostravskou metropolitní oblast tvoří 172 obcí a jejím centrem je statutární město Ostrava. Další statutární města zahrnuta do území ITI jsou Havířov, Karviná, Opava, Třinec a Frýdek-Místek.

„Metropolitní spolupráce napříč velkým urbanizovaným územím ostravské metropolitní oblasti s bezmála milionem obyvatel je pro nás velkou příležitostí, ale zároveň i výzvou. Jsem rád, že jsme mohli v programovém období 2014-2020 využít nástroj ITI v oblastech, které jsme se statutárními městy a dalšími partnery vybrali jako prioritní. Při přípravě strategie i při realizaci nástroje ITI se uplatňovalo partnerství a široká spolupráce stakeholderů – z veřejné, soukromé i akademické sféry. Do budoucna považuji metropolitní spolupráci za čím dál důležitější prvek udržitelného rozvoje jak Ostravy coby jádra, tak i dalších velkých měst a celého zázemí metropolitní oblasti. Věřím, že ze spolupráce, vzájemného předávání zkušeností, společného plánování projektů i strategického rozvoje území budou mít přínos všichni zapojení účastníci,“ uvedl primátor města, Tomáš Macura. 

Nová strategie definuje nejvýznamnější problémy a potřeby Ostravské metropolitní oblasti. Prioritou je uplatitelnost obyvatel na trhu práce – podpora kvalitního vzdělávání, podpora podnikání, vznik nových pracovních míst a zlepšení kvality prostředí, například podporou investic do kvalitní dopravní infrastruktury, čistých technologií nebo modernizace průmyslových provozů. ITI podporuje rozvoj kulturních památek, muzeí a knihoven, důležitou součástí je také podpora vědy a výzkumu. V minulém programovacím období (2014–2020) bylo díky ITI v celé metropolitní oblasti podpořeno 282 projektů v objemu 5,5 miliard korun, což představuje nejvyšší počet vyhodnocených a realizovaných projektů za všechna ITI v České republice. Na území samotné Ostravy bylo realizováno 93 projektů s čerpanou dotací z EU 2,9 miliard korun.

Jedním z úspěšně realizovaných projektů je Centrum energetických a environmentálních technologií – Explorer. Unikátní, multioborové, vědecko-výzkumné centrum bude testovat moderní metody pro přeměnu odpadů a jiných alternativních paliv na užitečné formy energie. Jedinečné výzkumné centrum, nemající konkurenci jinde v Evropě, se bude zabývat vývojem nových metod a technologií, které v budoucnu povedou k zajištění větší surovinové nezávislosti, energetické soběstačnosti a bezpečnosti. Výzkumné aktivity centra se budou opírat o aktuální poznatky v oblasti udržitelné energetiky. Stavba centra, umístěného v areálu VŠB-TUO, již byla zahájena a měla by být dokončena v roce 2023. Projekt získal podporu EU ve výši 208 milionů korun.

Příkladem integrovaného dopravního řešení je rekonstrukce mostů na ulici Výškovická v Ostravě, která byla dokončena v roce 2020. Rekonstrukce zahrnovala kromě výstavby dvou nových, tramvajových mostů i úpravu okolní infrastruktury a modernizaci tramvajové tratě a vozovky silnice. V navazujícím projektu pak Dopravní podnik Ostrava pořídil celkem šest nízkopodlažních tramvají, které nyní zrekonstruovanou trať využívají. Díky této investici je doprava v místě rychlejší, plynulejší a komfortnější. Podpora projektů z EU činila 421 milionů korun.

V připravovaném programovém období 2021–2027 Ostravská metropolitní oblast má požadavek na alokaci ve výši 9,18 miliard korun, konečná výše alokací bude zafixována až po schválení akčního plánu odpovědnými řídícími orgány. Jedním z připravovaných strategických projektů v oblasti vědy a výzkumu je integrované řešení REFRESH (Výzkumné centrum pro energetickou a sociální změnu). Toto integrované řešení spojuje vědecko-výzkumné centrum technického a společenskovědního výzkumu. Hlavním cílem výzkumného centra bude identifikovat potencionální celospolečenské problémy a změny spojené s přijetím nových, moderních technologií v oblasti energetiky do života ve společnosti. Nové poznatky přispějí k řešení celospolečenských problémů a k prevenci vzniku socio-patologických jevů. Výzkum bude probíhat v oblastech jako sociální nerovnost, migrace, stabilita politických systémů, etika v technice apod. K podpoře tohoto integrovaného řešení chceme získat až 560 milionů korun, přičemž celkové výdaje projektu budou až 2 miliardy korun.