Ostrava požádala o finance pro členy jednotek sboru dobrovolných hasičů
Tlaková níže BORIS v září loňského roku zasáhla také území města Ostravy a zapříčinila extrémní srážky, rozliv vodních toků, vznik povodně. V jejím důsledku došlo k pádům stromů, poškození staveb a infrastruktury nezbytné pro chod města. Hustý déšť byl doprovázen silným nárazovým větrem. Mimořádná situace ve městě si vyžádala po řadu týdnů i masivní nasazení členů jednotek sboru dobrovolných hasičů. Členové jednotek zasahovali při záchranných pracích tisíce hodin.
Ilustrační foto. Slavnostní průvod pořádaný dobrovolnými hasiči v Ostravě-Proskovicích. Foto: Boris Renner
Loňské povodně, které výrazně zasáhly i město Ostravu, si vyžádaly výjimečné nasazení složek integrovaného záchranného systému. Nepostradatelnou součástí v rámci zásahů byla činnost jednotek sboru dobrovolných hasičů. Zřizovateli těchto jednotek jsou městské obvody, přičemž v současné době je na území statutárního města 22 těchto jednotek. Členství v jednotce je dobrovolné. To znamená, že je vykonáváno při zaměstnání. Proto Ostrava reagovala na výzvu Ministerstva vnitra ČR a podala žádost o poskytnutí dotace na mimořádné odměny nebo finanční dary pro členy jednotek sboru v souvislosti se zásahy při povodni v celkové výši 5,5 milionů korun. Pokud budou finance ministerstvem poskytnuty, poputují následně cestou zřizovatelům jednotek ve městě jejich příslušníkům.
„Zajištění bezpečnosti je našim prioritním úkolem. Jednou z oblastí, na které se město podílí přímo, je i oblast požární ochrany a ochrany obyvatelstva, a to prostřednictvím jednotek sboru dobrovolných hasičů. K zajištění akceschopnosti jednotek dlouhodobě přispíváme jak na provoz, tak se podílíme na pořízení nové techniky, rekonstrukce či výstavby požárních zbrojnic. Náklady se pohybují v desítkách milionů ročně. Podpora města je dlouhodobá. Jednotky přispívají k řešení mimořádných situací ve městě, je-li to zapotřebí, jsou nasazovány i na území kraje, případně zasahují v dalších částech země. V průběhu loňských povodní bylo nasazení těchto lidí nezastupitelné, od záchranných prací, evakuací, zásobování v místech, kde bylo potřeba, odčerpávání vody, odstraňování stromů, zprůjezdňování komunikací a jiným pracím, kdy likvidovali zkázu, kterou voda přinesla,“ vysvětluje Jan Dohnal, primátor města.
Statutární město Ostrava a městské obvody investují značné úsilí a prostředky pro zajištění odpovídající úrovně výkonu služby dobrovolných jednotek, které každodenně úzce spolupracují s profesionálními jednotkami Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.
„Díky zkušenostem, které jsme získali takříkajíc v první povodňové linii, jsme aktuálně krom podané žádosti o mimořádné odměny pro členy jednotek sboru dobrovolných hasičů, nyní iniciovali také pořízení dalšího potřebného dovybavení jednotek za zhruba 9,5 milionů korun. V procesu je pořízení 11 raftů s příslušenstvím, vestami, přilbami, příslušným oděvem. Dále chceme pořídit 180 kusů přileb pro technické zásahy, takřka tři stovky rukavic pro technické zásahy. Dobrovolní hasiči tak budou mít k dispozici tři druhy přileb, pro práci s dýchacím přístrojem, pro činnost ve vodě a odlehčenou přilbu pro práci v terénu, kde není potřeba dýchací technika. Pořizujeme také další vybavení nutné pro dlouhodobou práci při povodni – pláštěnky, pračky a sušičky oděvů. Většina technického vybavení poputuje do všech 22 jednotek na území města. Nezapomněli jsme ani na techniku pro záchranné práce při povodni či havárii, způsobené vodou, tedy motorová kalová čerpadla, včetně příslušenství a vysoušeče,“ dodal Aleš Boháč, náměstek primátora.
Město Ostrava již několik let realizuje také jednu v největších obměn automobilních cisternových stříkačů u jednotek dobrovolných sborů. Od loňského roku využívají nové cisterny v dobrovolní hasiči v Hošťálkovicích i Radvanicích, letos získali novou cisternu hasiči v Krásném Poli. Dalších sedm cisteren pro jednotky v Radvanicích, Antošovicích, Bartovicích, Heřmanicích, Koblově, Martinově a Plesné bude pořízeno, město se bude podílet částkou přesahující 40 milionů korun. Vloni město zajistilo prostřednictvím Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje obměnu a doplnění ochranných pomůcek pro příslušníky jednotek sborů dobrovolných hasičů městských obvodů za víc jak 2,5 milionů korun. Nové vybavení pomáhá při zákrocích hasičů v mimořádných situacích. Zmíněný nákup byl hrazen financemi městem zřízeného Fondu pro upevnění veřejného pořádku, bezpečnosti a ochrany osob a majetku, jehož příjmy tvoří například výnosy z pokut uložených strážníky Městské policie Ostrava.
V závěru roku 2023 byl dokončen projekt s názvem „Protipovodňová opatření ve městě Ostrava,“ který obsáhl jak digitalizaci povodňových plánů, tak modernizaci i doplnění sirén třeba v místech, která předtím systémem pokryta nebyla. Díky projektu bude pomoc v době povodní účinnější, detailněji v odkazu https://1url.cz/t1eZj.