Ostrava pokračuje v podpoře obnovy památek i sakrálních staveb

2/12 2021

Město i v roce 2022 přispěje dotacemi k obnově významných památek, městských i sakrálních staveb. Díky tomuto dlouhodobě úspěšnému programu se již podařilo vrátit původní krásu desítkám cenných historických staveb na území statutárního města a přispět tak i k optimálnějšímu využití budov. Pro příští rok bylo pro zmíněný účel vyčleněno 5 milionů korun. Lhůta na předložení žádostí je od 2. ledna 2022 do 18. února 2022. Doba realizace projektu je stanovena od 1. ledna 2022 do 30. června 2023.

Ostrava pokračuje v podpoře obnovy památek i sakrálních staveb

Nová fasáda s obnovenými unikátními sgrafity v Porubě. Foto: Lukáš Kaboň

Smysluplný program, jež motivuje majitele k obnovám jejich nemovitostí, mohou obyvatelé i návštěvníci města zhodnotit každodenně. Rekonstruované zajímavé, historicky výjimečné stavby a památky jsou bohatstvím každého města. Díky dotacím se nám dlouhodobě daří obnovit zašlou krásu často architektonických perel Ostravy,“ uvedla Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.

V rámci Programu na zachování a obnovu kulturních památek a významných městských staveb mohou zájemci žádat o finance k obnovám staveb v rámci dvou výzev. V prvém případě se jedná o městské domy a industriální dědictví, kde je příspěvek města stanoven ve výši od 50 tisíc korun do 1,5 milionu korun na jeden projekt. Druhá výzva je cílena k obnovám sakrálních staveb s příspěvkem města ve výši od 50 tisíc korun do 500 tisíc korun v rámci jednoho projektu. V obou případech lze dotací hradit maximálně polovinu přímých nákladů, zbylé náklady financuje majitel objektu. Zájemci podávají žádost elektronicky a následně i v listinné podobě nebo prostřednictvím datových schránek.

K žádosti o dotaci je potřeba mít stanovisko památkové péče a vyjádření stavebního úřadu, také je nutné k žádosti doložit minimálně položkový rozpočet, který vychází ze zpracované zjednodušené projektové dokumentace a je následně podkladem pro cenové nabídky zhotovitelů.  Ostatní povinné přílohy a detailní podmínky programu naleznou žadatelé na webu města v odkazu https://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/odbor-uzemniho-planovani-a-stavebniho-radu/oddeleni-uzemniho-planu-a-pamatkove-pece/dotace_nove/program-na-zachovani-a-obnovu-kulturnich-pamatek-a-vyznamnych-mestskych-staveb/rok-2022.

Stejně jako v předchozích letech posoudí jednotlivé žádosti nejprve odbor územního plánování a stavebního řádu, poté komise muzejní, letopisecká, názvoslovná a heraldická rady města, která své doporučení předá ke konečnému projednání orgánům města. Díky tomuto tradičnímu programu dochází k zachování a obnově kulturních památek či významných městských staveb ve špatném technickém stavu, stejně jako k opravám ojedinělých památek nebo památek, jež mají zásadní význam pro charakter města. Za přispění města tak mohou být rekonstruovány také památky nebo významné stavby, využívané a zpřístupněné či prezentované veřejnosti pro kulturní, vzdělávací, turistické, náboženské nebo jiné přínosné účely.

Dotace k obnově památek však město poskytuje dlouhodobě a v letošním roce přispěla Ostrava na obnovu 12 významných městských staveb či památek částkou ve výši 5 594 000 korun. Díky schváleným dotacím v loňském roce byla například opravena štuková fasáda a vyměněna okna domu v městské památkové zóně na Hollarově ulici. Obnovy se dočkaly fasády z břízolitových omítek domu na Porubské ulici v Ostravě-Porubě. A změn naznal také unikátní urbanistický prvek v městské památkové zóně Vítkovic, tzv. štítové kolonie.