Ostrava podpoří kulturní aktivity více než 50 miliony korun

2/2 2024

V letošním roce bude Ostrava opět velmi významně podporovat kulturní aktivity. Na 147 projektů kulturních organizací, institucí a městských obvodů přispěje celkovou částkou více než 50 milionů korun. Na dotace v oblasti kultury pak komise doporučila podpořit 94 projektů za bezmála 16 milionů. Financování těchto projektů schválilo na svém lednovém zasedání zastupitelstvo města.

Ostrava podpoří kulturní aktivity více než 50 miliony korun

Ilustrační foto. Autor: MMO

Mezi podpořenými projekty mají zastoupení jak aktivity tradiční, které je možné v našem městě vídat již řadu let, tak projekty zcela nové.

Z první kategorie lze zmínit např. kulturní program v oblíbené letní destinaci Malá Kodaň nebo Cyklus komorních koncertů. Zásadní je také podpora celoročně fungujících kulturních center, klubů a galerií jako je Provoz, Kulturní centrum Zámek Poruba či Cirkus trochu jinak. Z nových projektů se Ostravané mohou těšit na mezinárodní soutěžní klání v break dance 420 Breaking Battle Ostrava, originální scénický projekt Ne_smrtelné čtení a řadu divadelních inscenací, publikací či výstav. Značná část finanční podpory míří také ke studentským projektům, jakými jsou multižánrový festival Majáles Ostrava nebo Mezinárodní festival dětské a studentské multimediální tvorby TrikFilm.

Bezmála 30 milionů poputuje také dvacítce projektů, které jsou příjemci čtyřleté dotace pro období 2021–2024. Kromě velkých hudebních festivalů Colours of Ostrava a Beats for Love, za kterými v létě do Ostravy přijíždí desetitisíce návštěvníků, mezi ně patří také divadelní festival Dream Factory Ostrava nebo největší mezinárodní festival duchovní a tzv. staré hudby v České republice, Svatováclavský hudební festival.

Považuji za velmi důležité, že se v rámci přípravy nového programu pro roky 2025-28 věnujeme opětovné možnosti víceleté podpory. Právě tato možnost totiž garantuje pořadatelům kulturních akcí, které po dobu svého dlouholetého fungování prokázaly jednoznačný přínos ke kulturnímu vyžití obyvatel Ostravy, určitou finanční jistotu pro plánování v dostatečném předstihu, který si aktivity takového rozsahu bezpochyby vyžadují,“ vysvětlila náměstkyně primátora Lucie Baránková Vilamová.

Finanční podpora zamíří i do příspěvkových organizací a městských obvodů. Mezi třiatřiceti podpořenými aktivitami se mimo jiné nachází projekt Národního divadla moravskoslezského Mladýdivák.cz, který propojuje celou řadu ostravských kulturních institucí a festivalů za cílem zpřístupnění jejích nabídky studentstvu ve věku 15–25 let, včetně široké nabídky interaktivních doprovodných programů vytvářených ve spolupráci s umělci. Podpory se dostane také oslavám významných výročí na některých městských obvodech či tradičním akcím jako je např. Májová Plesná, Rozmarné slavnosti řeky Ostravice či Slavnosti Jihu.

„Kluby mladých diváků mají v České republice dlouholetou tradici – ten pražský letos oslaví již 60 let fungování. Náš ostravský mezi nimi však vyniká svým mezioborovým zaměřením, kdy studenti středních a vysokých škol mají jeho prostřednictvím možnost objevovat nejen místní divadla, ale také výtvarné umění prostřednictvím Galerie výtvarných umění v Ostravě, či vážnou hudbu díky partnerství s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Projekt Mladýdivák.cz navíc nespolupracuje pouze se zřizovanými kulturními organizacemi, ale do svého programu zařazuje také inscenace Studia G a řady nezávislých festivalů a v roce 2024 předpokládá další rozvoj spolupracujících subjektů napříč místní kulturní sférou,“ doplnila Lucie Baránková Vilamová.

Město Ostrava dlouhodobě informuje o dotačních příležitostech města i externích subjektů prostřednictvím svých komunikačních kanálů zaměřených primárně na pracovníky v oblasti kultury. Patří mezi ně jak pravidelný kulturní newsletter, k jehož odběru se lze přihlásit prostřednictvím registračního formuláře (https://1url.cz/Orf5t), tak  facebooková skupina Kultura2030 (https://www.facebook.com/groups/kultura2030).