Ostrava ocenila dobrovolníky

5/12 2017

Ostrava již sedm let tradičně oceňuje práci dobrovolníků z dobrovolnických organizací působících na území města. V úterý 5. prosince sedm z nich převzalo čestnou plaketu Dobrovolník roku 2017. V prostorách radnice je předal náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Ostrava ocenila dobrovolníky

Ocenění dobrovolníci roku 2017. Foto: Lukáš Kaboň.

 Lidé, kteří věnují svůj čas a energii, aby pomáhali druhým, si zaslouží naši vděčnost," poděkoval oceněným dobrovolníkům náměstek primátora Zbyněk Pražák. Více než 700 ostravských dobrovolníků věnovalo téměř 16 tisíc hodin trávení času se seniory, s lidmi s hendikepem, dětmi s tělesným nebo mentálním postižením. Postiženým lidem nebo seniorům je ze strany státu i města poskytována potřebná materiální péče, ale často jim chybí lidský kontakt.

Dobrovolníci pomáhají také dětem ze sociálně znevýhodněných rodin, učí se s nimi a dávají jim tak šanci a ukazují směr, aby se vzdělávaly a měly v budoucnu lepší život než jejich rodiče. Město Ostrava dlouhodobě významně podporuje činnost dobrovolnických organizací, které sdružují přes 700 stálých a 1400 příležitostných dobrovolníků. Částka, které město věnuje dobrovolnickým organizacím, přesahuje v posledních letech milion korun a každým rokem se zvyšuje.

Čestný titul Dobrovolník roku letos převzalo sedm osobností:  

Veronika Hejtmanová z Centra pro rodinu a sociální péči obětovala dobrovolnické práci za posledních pět let 856 hodin. Věnuje se klientům s mentálním a tělesným postižením.

Pavla Macečková z Dobrovolnického centra Slezská diakonie v Českém Těšíně je aktivní v Poradně ran péče a zabývá se stimulací vhodného rozvoje dítěte.

Renáta Mohylová z organizace ADRA Ostrava v posledních šesti letech navštěvuje dva obyvatele Domova slunovrat a za posledních šest let vykonala 200 návštěv. Pro dobrovolnictví dokázala nadchnout také své okolí.

Katarína Nevrlá z organizace HoSt věnovala dobrovolnické činnosti 150 hodin. Pomáhala klientce HoStu, konkrétně mamince s dvěma dětmi v pěstounské péči, jednala s úřady, řešila aktuální problémy a vypomáhala v domácnosti.

Pavel Novotný z Dobrovolnického hospicového centra Charity Ostrava založil nadační fond pro onkologické pacienty, pořádá preventivní akce zaměřené na osvětu urologických onemocnění, podporuje denní stacionáře, hospice, nemocnice, odborná zařízení, pořádá výlety onkologických pacientů, benefiční koncerty a kulturní akce. Dobrovolnické práci věnoval 350 hodin.

Marie Servusová z organizace S.T.O.P. vyhledává v Knihovně města Ostravy tištěné knihy a především zvukové nahrávky knih, které přináší imobilním a handicapovaným klientům. Dobrovlnictví se věnuje i přes své zdravotní problémy.

Zdeňka Šupíková z Dobrovolnického centra Charity Ostrava působí v Charitním domě svatého Václava, kde pořádá pravidelné hodiny cvičení pro lidi s různým handicapem a je aktivní členkou Klubu Parkinson – Help.