Ostrava nabídne nájemní byty v zrekonstruovaných domech v centru

12/11 2020

První, kompletně zrekonstruované městské domy se stylovým, nájemním bydlením v samotném centru města Ostravy budou k dispozici ještě v letošním roce. Byty v historickém domě v klidné lokalitě Husovy ulice si zájemci prohlédnou v druhé polovině listopadu.

Ostrava nabídne nájemní byty v zrekonstruovaných domech v centru

Exteriér opraveného domu Husova. Foto: MMO

V městské památkové zóně v ulici Střelniční pak v prosinci. V první polovině příštího roku nabídku rozšíří byty v městské novostavbě v Janáčkově ulici.

„Nájemní bydlení je stále více vyhledáváno a představuje jeden ze současných trendů moderního bydlení. Rekonstrukcemi historických městských domů se nám daří nejen toto reflektovat, ale současně i naplňovat hned několik strategických cílů města. Rozšiřujeme nabídku kvalitního nájemního bydlení, oživujeme centrum Ostravy, ve kterém přibydou noví rezidenti, a opravené fasády domů výrazně přispějí k estetizaci veřejného prostoru. Věříme, že o nové byty s moderním a účelným uspořádáním ve stylových historických domech bude zájem. První nájemníci by se mohli nastěhovat ještě letos," uvedla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Historický dům na rohu ulic Husova a Veleslavínova v Moravské Ostravě, jehož přestavba z původně kancelářského objektu odstartovala loni v létě, se kolaudoval na přelomu října a listopadu. Čtyřpodlažní dům s výtahem disponuje celkem 23 moderními, účelně navrženými byty 2+kk a 3+kk. Součástí rezidence je dvůr s dětským hřištěm. Objekt, který je kulturní památkou, se sice nachází v samotném centru města, je ale situován v klidné lokalitě poblíž Komenského sadů, která je dobře dostupná autem i hromadnou dopravou. V blízkém okolí funguje několik školských a lékařských zařízení. Podsklepený dům je rozdělen na dva samostatné vstupy, z ulice Husova 7 a z ulice Veleslavínova 17. Podle návrhu projekční kanceláře Atelier 38 ho rekonstruovala firma Morys za 48 milionů korun včetně DPH.

Vzhledem k aktuální situaci se budou prohlídky bytů konat virtuálně. Ve druhé polovině listopadu nabídne město zájemcům bydlení na Husově. Nájemci budou vybráni obálkovou metodou, své návrhy výše měsíčního nájmu podají v zapečetěných obálkách. Zájemce s nejvyšší nabídkou získá byt k pronájmu za předpokladu, že splní i další stanovené podmínky, například musí prokázat bezdlužnost vůči městu nebo obvodům, musí vyplnit správně žádost a odeslat ji v termínu, stejně jako respektovat minimální částku nájmu stanovenou radou města ve výši 100 korun za m2 podlahové plochy.

Všechny podmínky jsou uvedeny na www.byty.ostrava.cz.

„Správa bytů byla svěřena společnosti Černá louka, která bude jejich pronájem zprostředkovávat a nájemcům poskytovat klientský servis. Konkrétní nájemce bude schvalovat rada města. V letošním roce nabídneme byty ve dvou objektech, v první polovině příštího roku přidáme do nabídky nový bytový dům v Janáčkově ulici. Dohromady se bude jednat o šedesát bytových jednotek, které město nově poskytne pro nájemní bydlení, " doplnil náměstek primátora pro majetek Radim Babinec.

Dalších jedenáct městských nájemních bytů bude k dispozici od prosince v čerstvě zkolaudovaném, čtyřpodlažním domě v ulici Střelniční 8 nedaleko centrálního Masarykova náměstí. Podsklepený dům s výtahem je umístěn ve stávající blokové zástavbě na nároží ulic Střelniční a Pivovarská. Na výběr budou byty 2+kk a dvě bytové jednotky 4+1 mansardového typu s vlastní terasou. V podzemním podlaží se nachází sklepní kóje, kolárna s kočárkárnou, kotelna a převýšená obchodní jednotka z prvního podlaží. V přízemí jsou další tři obchodní prostory. Rekonstrukce objektu, v němž byly dříve zchátralé nestandardní byty a nebytové prostory, začala v září loňského roku a vyšla na 49 milionů korun včetně DPH. Práce provedla společnost Intoza podle projektu kanceláře Atelier 38.

Při rekonstrukci domu byla snaha v maximální možné míře zachovat hodnotné historické prvky, jako jsou štuky ve vstupní hale v přízemí, historické schodiště včetně kovového zábradlí, původní interiérové dveře v obložkových zárubních. Bytový dům na Střelniční je ideálním místem k bydlení dobře dopravně dostupný jak autem, tak hromadnou dopravou. Po zkolaudování objektu budou v prosinci naplánovány prohlídky bytů. I v tomto případě budou nájemci vybráni na základě výsledku tzv. obálkové metody. Podmínky k pronájmu jsou stejné jako u bytů na Husově ulici. Město k pronájmu ve výběrovém řízení nabídne také obchodní prostory. Získá je zájemce, který splní podmínky a podá pro město nejvýhodnější nabídku.

V květnu příštího roku budou dokončeny další nájemní byty v novém domě v ulici Janáčkově v místech, kde se díky blízkosti Janáčkovy konzervatoře a budoucí městské Galerie Plato v nově rekonstruovaných prostorech historických jatek soustředí umělecký život Ostravy. Moderní novostavba sedmipodlažního bytového domu s 26 byty dodá lokalitě s výrazným genius loci svěží vzhled. V nabídce budou byty 2+kk, 3+kk, 4+kk a 16 garážových stání.

Město Ostrava má další tři projekty s bydlením v centru města. Aktuálně probíhá poslední fáze zadávacího řízení na výběr spoluinvestora pro výstavbu rezidenčního objektu Nové Lauby. Dále chystá výstavbu domu na křížení ulic Biskupská a Kostelní a také rekonstrukci mrakodrapu v Ostrčilově ulici. Návrh na jeho proměnu připravuje studio světoznámé architektky Evy Jiřičné. Hotový má být v lednu příštího roku.